Strona główna Kultura Będzie średniowiecznie na zamku

Będzie średniowiecznie na zamku

635
0
PODZIEL SIĘ

Warto sobie zarezerwować czas na tegoroczne, letnie imprezy, które będą na Zamku Książąt Mazowieckich w Sochaczewie. Zapowiada się bowiem wiele atrakcji w średniowiecznym stylu i to aż przez 8 wakacyjnych niedziel.

Pierwsze spotkanie „Z artylerią króla Jagiełły”, 7 lipca zainauguruje pokaz czarno-prochowy Grupy Strzelectwa Historycznego „Czarna Kompania”. Puszkarze i artylerzyści pokażą jak ponad 600 lat temu ładowało się i strzelało z armat i jaką rolę pełnił zamek. Pokaz urozmaici prezentacja broni palnej z XIV-XVI wieku.

Następna niedziela, 14 lipca – „W drodze na Grunwald” odbędzie się w przeddzień wielkiej rocznicy bitwy pod Grunwaldem, uznanej za jedną z największych bitew średniowiecza. Upamiętniając te zdarzenie na Zamku zatrzyma się Poczet Rycerski Herbu Sobol. Rycerz, jego kopijnicy i giermkowie z tej grupy zaprezentują uzbrojenie z początku XV wieku i pokażą jak wyglądała walka rycerska.

Niezwykle barwnie i ciekawie zapowiada się spotkanie 21 lipca pod hasłem „Straż! Straż! Straż!”. Będzie to pokaz średniowiecznej   piechoty. W związku z tym między murami zamkowymi przechadzać się będzie najprawdziwsza straż, uzbrojona zarówno w broń białą jak i palną. Nie zabraknie też „Czarnej Kompanii”, która ponownie zawita ze swoimi hufnicami i bombardami i zrobi niezły raban na całe miasto.

Lipcowe spotkania ze średniowieczem, 28 lipca zamknie korowód rycerski „Powracając spod Malborka ”. Po zwycięskiej batalii polskie rycerstwo skierowało się z królem Jagiełłą pod mury krzyżackiej twierdzy. Co prawda stolicy Zakonu nie udało się im zdobyć, to jednak powrót był triumfalny. Na zamek sochaczewski znów zawita Poczet Rycerski Herbu Sobol wraz z prezentacją uzbrojenia i oręża.

4 sierpnia czeka nas „Historia czarnego prochu”. Tym razem „Czarna Kompania” zapozna pasjonatów z tajnikami prochu, rozpoczynając swoją opowieść od chińskich początków, prezentując też słynne azjatyckie „ogniste kije”, a kończąc na wieku XIX, czyli ostatnich karabinach kapiszonowych i rewolwerach. Czarny proch wymieniany jest obok druku i kompasu jako jeden z największych wynalazków ludzkości.

​11 sierpnia to „Rycerski popis”. Rekonstruktorzy XV wieku pokażą swój rynsztunek, a potem serię pojedynków i walk grupowych. Następna niedziela, 18 sierpnia znów będzie głośna od armat, taraśnic, bombard, moździerzy i organek. Zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z Królową Wojny, czyli artylerią.

Średniowieczne wakacje zakończy spotkanie 25 sierpnia – „Jesień Średniowiecza”. Zwieńczy je pokaz walk rycerskich i prezentacja rycerskiego rzemiosła. To ostatnia szansa, by wziąć do ręki miecz, przymierzyć zbroję, jak również obejrzeć rycerskie potyczki.

Oprac. BN

fot.archiwum

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLekcja pełna zagadek
Następny artykułMIĘDZYNARODOWE WALKI