Strona główna Kultura Zachwycili poezją i śpiewem

Zachwycili poezją i śpiewem

685
0
PODZIEL SIĘ

Rekordowa ilość uczestników wzięła udział w VI Festiwalu Poezji i Pieśni Patriotycznej „Nie mówię szeptem gdy mówię skąd jestem”. Przesłuchania konkursowe odbyły się w sobotę, 2 marca, a wielki finał w niedzielę, 3 marca w Kramnicach Miejskich. Grand Prix, Festiwalu zdobyła Maria Stasiak z SP nr 6 w Sochaczewie.

 W tym roku jury konkursu przesłuchało ponad 200 uczestników. Prezentacje konkursowe trwały ponad 12 godzin. Przyznano 66 nagród.

Najmłodsi zachwycili

Ten konkurs był wyjątkowy nie tylko ze względu na ilość uczestników, ale też poziom wykonawczy. Nie było tu przypadkowych utworów i przypadkowych osób. Prezentowane utwory miały swój rytm, brzmienie, doskonały międzyczas i frazy. To była prawdziwa przyjemność słuchać tych uzdolnionych młodych ludzi. I trudny wybór dla jurorów, by nagrodzić tych najlepszych – podsumowała Joanna Niewiadomska – Kocik, od dwóch lat przewodnicząca jury Festiwalu Poezji i Pieśni patriotycznej.

W kategorii najmłodszych uczestników klas I-III najlepiej deklamowali poezję patriotyczną.

Marcelina Więsek z SP w Teresinie. Drugie miejsce zdobył Mateusz Adamiec z SP w Kurdwanowie, a trzecie Juliusz Sowacki z SP nr 6 w Sochaczewie. Wyróżnienie przyznano

Szymonowi Mikołajczykowi z SP w Teresinie. Z kolei w najmłodszej grupie, śpiewającej pieśni patriotyczne znów najlepszą okazała się Marcelina Więsek. Tuż za nią była jej szkolna koleżanka z SP w Teresinie – Julia Kołodziejak. Jury przyznało 2 trzecie nagrody – Nadii Czubackiej z SP w Gawłowie oraz kwartetowi   z GOK w Iłowie: Marii Grzegorek, Zuzannie Sikorze, Julii Wiedyńskiej i Julii Błaszczyk. Wyróżnienia otrzymali – Zuzanna Jakubowska z SP w Nowej Suchej oraz Zuzanna Sikora, tym razem indywidualnie z GOK w Iłowie.

W kategorii klas IV-VI w poezji wygrał Julian Kochański z SP nr 7 w Sochaczewie, przed Wiktorią Łęcką z SP w Iłowie i Aleksandrą Błaszczyk z SP nr 7 w Sochaczewie. Na trzecim miejscu była Kamila Sylwestrzak z SP w Wyczółkach. Wyróżnienia otrzymali: Zuzanna Kujawa z SP w Kurdwanowie, Aleksandra Sylwestrzak z SP nr 3 w Sochaczewie, Weronika Szajewska z SP nr 4 w Sochaczewie, Amelia Tomaszewska z GOK w Iłowie i Martyna Spilaszek z SP w Feliksowie. Z kolei w pieśni patriotycznej pierwsze miejsce zdobył Mateusz Staniaszek z GOK w Iłowie, drugie miejsce też Iłów – Zuzanna Wiedyńska. Na trzecim miejscu był Bartosz Ciura z SP nr 3 w Sochaczewie.

Wyróżnienia zdobyli – Julia Gala z SP nr 2 w Sochaczewie, Gabriela Walkiewicz z SO w Kątach, Julia Cieślak z SP w Kapturach oraz Weronika Żegnałek z SP nr 3 w Sochaczewie.

Bezkonkurencyjna Marysia

Najwięcej emocji dostarczyli najstarsi uczniowie. Tu wybór był niezwykle trudny dla jurorów. Nie zawiedli też dorośli, którzy pokazali się z jak najlepszej strony.

W kategorii klas VII-VIII oraz gimnazjum najlepiej deklamowała poezję patriotyczną Aleksandra Sobota z SP w Treresinie. Drugie miejsce wywalczył Michał Wielemborek z SP w Rybnie, a trzecie Piotr Woźnicki z SP w Kurdwanowie wraz z Nikola Kurpias z SP w Iłowie. Dwa wyróżnienia przypadły Wiktorii Kamińskiej z SP w Iłowie oraz Jagodzie Kaszy z SP nr 7 w Sochaczewie. W pieśni patriotycznej najlepsza była Karolina Jędrzejewska z SP nr 1 w Sochaczewie. Drugie miejsce zdobyła Sandra Łęcka z SP w Iłowie, a trzecie jej koleżanka Natalia Modrzejewska. Wyróżnienia przyznano Magdalenie Basior z Placówko Opiekuńczo-Wychowawczej w Giżycach oraz Otylii Stawickiej z SP nr 6 w Sochaczewie.

W najstarszej grupie szkół średnich i dorosłych w poezji patriotycznej nagrodzono pierwszym miejscem Szymona Brauzę ZSRCKU w Sochaczewie, na drugim miejscu też uczennica tej szkoły Eliza Olejniczak. Trzecie miejsce Natalia Sołdaczuk z LO im. F. Chopina w Sochaczewie. Wyróżnienia za własną twórczość literacką zdobyła Wiktoria Dębkowska, uczennica ZS im. J. Iwaszkiewicza w Sochaczewie oraz członkowie Stowarzyszenia Sochaczewskie Wieczory Literackie Atut – Jolanta Małczak, Stanisława Podgórska, Grażyna Grobelska, Jan Sot i Apolonia Lato.

W pieśni patriotycznej pierwsze miejsce przypadło Darii Wiśniewskiej ZSRCKU w Sochaczewie, drugie kwintetowi – Julia Woźnicka, Aleksandra Żakowska, Damian Trusiński, Dominik Więsek i Daria Kobierecka z LO im. F. Chopina w Sochaczewie. Na trzecim miejscu znalazł się Zespół „Teraz My” z GOK w Iłowie. Wyróżnienia zdobyli – Natalia Zuchora, Ewelina Kuźmińska i Natalia Cichocka.

Bezkonkurencyjna była Maria Stasiak, która zaśpiewała utwór „Opowiedzcie wiatry” z repertuaru Ryszarda Riedla.

Nagrody ufundowali Maciej Małecki, poseł na sejm, Łukasz Gołębiowski, radny sejmiku, starosta Jolanta Gonta, burmistrz Piotr Osiecki, wójtowie wszystkich siedmiu gmin z terenu powiatu sochaczewskiego oraz firma Dawis-Bis Katarzyny Dobrowolskiej.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak