Strona główna Sochaczew miasto Z pejzażu miasta zniknie „Okrąglak”

Z pejzażu miasta zniknie „Okrąglak”

1641
0
PODZIEL SIĘ

Miasto chce się pozbyć działki o powierzchni 79 metrów kwadratowych przy ulicy Staszica. Przylega ona do tzw. Okrąglaka i jej nabycie nastąpiłoby w trybie bezprzetargowym przez właściciela sąsiadującego z nią terenu.

Jak podkreślają pracownicy Urzędu Miejskiego, zbycie gruntu poprawi możliwość zagospodarowania obydwu działek znajdujących się w północnej pierzei Placu Kościuszki.

Co prawda w uchwale dotyczącej zbycia działki, która trafi na najbliższą sesję Rady Miejskiej, nie ma o tym ani słowa, to pozytywna decyzja radnych umożliwi po prawie 80 latach dokończenie odbudowy północnej pierzei Placu Kościuszki.

Gdyby radni wyrazili zgodę na zakup przez nas działki sąsiadującej z należącym do Społem okrąglakiem, to planujemy w tym miejscu wybudowanie budynku handlowo-mieszkalnego. Tym samym doszłoby do zakończenia obudowy północnej pierzei Placu Kościuszki – poinformował nas Józef Chocian, prezes PSS „Społem” w Sochaczewie.

Przypomnijmy, że w tym miejscu do II Wojny Światowej istniał parterowy budynek, w którym znajdowały się sklepy i warsztaty usługowe. Budynek uległ zburzeniu prawdopodobnie w 1942 roku, kiedy Niemcy przystąpili do wyburzania zlikwidowanego getta. Zostało ono utworzone 15 stycznia 1941 roku i początkowo obejmowało teren pomiędzy ulicami: Staszica, Toruńską, Farną, Rynkiem oraz między ul. Farną a Bzurą. Następnie jego obszar powiększono o ulice Bóżniczą i Koszarową, czyli teren obecnego parku im. Fryderyka Chopina. Dodajmy, że znajdujący się na rogu Placu Kościuszki budynek ciągnął się do nieistniejącej już kamienicy, która sąsiadowała z zachowaną do naszych czasów kamienicą państwa Janiszewskich, stojącą przy skrzyżowaniu Staszica i Toruńskiej. W tak zwanych małych kramnicach mieścił się między innym „Skład artykułów aptecznych” Kitkowskiego oraz sklep firmowy Mleczarni Stanisława Bliźniewskiego, która miała swoją siedzibę przy ulicy Okrzei. Obecnie na jej terenie powstają bloki mieszkalne.

Po wojnie na miejscu wyburzonych przez Niemców sklepów wybudowano kamienicę przy Staszica nr 1 oraz dworzec autobusowy, z którego do naszych czasów pozostał jedynie charakterystyczny okrągły budynek.

Przy okazji należy wspomnieć również o jeszcze jednej sprawie. Dzięki inwestycji PSS Społem w ubiegłym roku została w końcu odbudowana wschodnia pierzeja Placu Kościuszki. W miejscu istniejącego tam pawilonu została wybudowana trzykondygnacyjna kamienica. Wypełniła ona ostatnią lukę w pierzei powstałą po jej zburzeniu w czasie zagłady miasta podczas I Wojny Światowej. Z kolei do zagłady północnej zabudowy Placu doszło w czasie walko o Sochaczew we wrześniu 1939 roku. I co znamienne, po zakończeniu wojny do jej odbudowy jako pierwsi przystąpili właśnie sochaczewscy spółdzielcy, którzy przy ulicy Farnej wybudowali jadłodajnię. Jej budynek nawiązuje swoim kształtem do tego, który istniał w tym miejscu do II Wojny Światowej i został następnie zburzony przez Niemców.

Jerzy Szostak

Fot.: Jerzy Szostak