Strona główna Sochaczew miasto Wybudują chodnik przy Wyszogrodzkiej

Wybudują chodnik przy Wyszogrodzkiej

495
0
PODZIEL SIĘ

To, o co od kilku lat walczyli mieszkańcy ulicy Wyszogrodzkiej, staje się faktem. Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich wybrał wykonawcę inwestycji, która ma być zrealizowana do końca czerwca.

Bezpieczna droga dla pieszych powstanie na odcinku 1714 metrów, od skrzyżowania z ulicą Powstańców Warszawy do granic miasta. To kolejna inwestycja na terenie Sochaczewa realizowana w ramach współpracy pomiędzy samorządem województwa mazowieckiego a miastem. Chodnik, o którego budowę zabiegali mieszkańcy posesji położonych przy ulicy Wyszogrodzkiej, zostanie wybudowany przez firmę WIG-KOST z Lenartowa w gminie Kocierzew.

To właśnie ona złożyła najkorzystniejszą ofertę finansową na ogłoszony w tej sprawie przetarg. Dodajmy, że było to już drugie podejście MZDW do tej inwestycji. W pierwszym, które odbyło się w 2018 roku, oferty firm budowlanych trzykrotnie przekraczały kwotę, jaką odłożono na realizację projektu. Co prawda i tym razem najniższa kwota przewyższała środki zarezerwowane na ten cel, czyli 1 005 455 zł, ale różnica była niewielka i wyniosła zaledwie 173 tysiące złotych. Dlatego MZDW zdecydowało się na zwiększenie kwoty, a to oznacza, że w najbliższych dniach zostanie podpisana umowa z firmą WIG-KOST. A ta – jak wynika z naszych informacji – na wykonanie chodnika na odcinku od skrzyżowania ulicy Wyszogrodzkiej z ul. Powstańców Warszawy do granic miasta będzie miała czas do końca czerwca. W tym czasie powstanie chodnik przyległy do jezdni o szerokości 2 metrów, wraz ze zjazdami indywidualnymi i publicznymi, oraz chodnika szerokości 1,5 oddzielonego metrowym zieleńcem. Przebudowane zostaną również istniejące rowy oraz wybudowane nowe, w miejscu gdzie ich nie ma. Wykonany zostanie także system wpustów pod jezdnią i pod chodnikiem, by woda nie zbierała się na asfalcie lecz swobodnie spływała w kierunku skarpy. Natomiast na samej skarpie Bzury, w rejonie osiedla Korczaka, wybudowana zostanie nowa bariera energochłonna, a chodnik od skarpy ma być oddzielony prawie półkilometrowa barierą ochronną.

Przypomnijmy, że sprawa budowy chodnika zaczęła się w 2016 roku, w momencie finalizowania budowy ronda i remontu fragmentu ulicy Wyszogrodzkiej. Mieszkańcy posesji położonych przy ulicy sądzili, że brakujący odcinek chodnika w kierunku osiedla przy ulicy Korczaka zostanie wybudowany przy okazji modernizacji ulicy. Okazało się, że Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich nie otrzymał na ten cel środków. Tym samym jego budowa nie znalazła się w planie inwestycyjnym zarządcy drogi. Podobno argumentem przemawiającym przeciwko budowie bezpiecznego przejścia wzdłuż Wyszogrodzkiej był fakt, że ulica w tym miejscu ma szerokie pobocze i mieszkańcy mogą korzystać z niego bez problemu. Nikt nie pomyślał jednak, że jest to możliwe jedynie wtedy, gdy jest sucho. Natomiast, gdy pada deszcz lub leży śnieg, mieszkańcy, w tym dzieci uczęszczające do chodakowskich szkół, zmuszeni są do chodzenia po jezdni.

Zdesperowani mieszkańcy zwrócili się o pomoc do Piotra Osieckiego, burmistrza Sochaczewa. Na jego reakcję nie musieli długo czekać. Już podczas pierwszego spotkania nie tylko poparł inicjatywę, ale zapewnił, że będzie w tej sprawie rozmawiał z szefostwem MZDW. Interwencja burmistrza okazała się skuteczna. W przesłanym do niego piśmie szefostwo Mazowieckiego Zarządu Dróg poinformowało, że jeżeli miejski samorząd wspomoże finansowo inwestycję, to MZDW przystąpi do jej realizacji. Władze miasta przystały na tę propozycję, zobowiązując się do pokrycia kosztów związanych z wykonaniem dokumentacji technicznej.

Jerzy Szostak

Fot.: UM Sochaczew