Strona główna Wyszogród Wspomnienie bohatera z Rębowa

Wspomnienie bohatera z Rębowa

475
0
PODZIEL SIĘ
dig

Rębowski Dom Kultury wraz z filią Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszogrodzie kontynuuje spotkania edukacyjno-historyczne na temat lokalnych bohaterów oraz wydarzeń z przeszłości gminy i miejscowości.

Ostatnim takim spotkaniem był wieczór z 11 marca poświęcony Stanisławowi Góreckiemu, nieco zapomnianemu bohaterowi ostatniej wojny, mieszkańcowi Rębowa.

Podczas spotkania zgromadzeni mogli podziwiać wystawę dotyczącą życia Stanisława Góreckiego, a przygotowaną dzięki materiałom, jakie przekazała jego córka – Elżbieta Szymańska. Były tu głównie rodzinne zdjęcia oraz dokumenty z czasów II wojny światowej.

Stanisław Górecki urodził się w Rębowie w 1912 roku. Do szkoły podstawowej chodził w Wyszogrodzie, a potem uczył się zawodu w Szkole Rzemieślniczo-Przemysłowej Polskiej Macierzy Szkolnej w Ostrołęce. Po skończeniu 20 lat podjął pracę w Polskich Zakładach Skody w Warszawie. Od marca 1934 do września 1935 roku Stanisław Górecki odbywał służbę wojskową. Po jej zakończeniu trafił do pracy w Państwowych Zakładach Lotniczych, do Wytwórni Silników Lotniczych Okęcie. Pracował tam jako laborant zajmując się wytrzymałością materiałów. W tym miejscu zastała go II wojna światowa.

10 września 1940 roku został zaprzysiężony w Polskiej Organizacji Zbrojnej pod pseudonimem „Andrzej”. Działał w podziemiu do 19 września 1943 roku. Wtedy to gestapo wpadło na jego ślad i aresztowało go w jego domu w Rębowie. Po przesłuchaniach w więzieniu w Płocku, w grudniu tego samego roku, Stanisław Górecki został skazany i trafił do obozu w Mauthausen. Niemcy znali jego przedwojenną działalność zawodową, więc skierowali go do pracy w fabryce budowy samolotów Heinkla – Heinklelwerke. Rębowianin przebywał w niewoli do końca wojny. Do Rębowa powrócił w czerwcu 1945 roku. Po latach spisał swoje wspomnienia związane z aresztowaniem i pobytem w obozie koncentracyjnym.

W trakcie wieczoru uczestnicy mogli wysłuchać wybranych fragmentów wspomnień Stanisława Góreckiego. Odczytali je Małgorzata Madany, Małgorzata Majewska oraz uczniowie z SP w Rębowie. O oprawę muzyczną spotkania zadbała Orkiestra Dęta OSP Rębowo pod dyrekcją Jerzego Jakowskiego, wykonując utwory patriotyczne.

Jak wspomniała organizatorka spotkania, Małgorzata Madany, pełny tekst wspomnień Stanisława Góreckiego zainteresowani mogą znaleźć w księgozbiorze Biblioteki w Rębowie. Zachęcała do poznania tej ciekawej i wzruszającej lektury

BN

Fot. Filia GBP Rębowo