Strona główna Teresin Wieczór „Słonych piosenek”

Wieczór „Słonych piosenek”

425
0
PODZIEL SIĘ
????????????????????????????????????

Koncert zorganizowany przez Teresiński Ośrodek Kultury stał się okazją do promocji debiutanckiej płyty Joanny Cieśniewskiej „Słone piosenki”. Gwiazda wieczoru, to autorka tekstów, interpretatorka poezji, instruktor śpiewu w Teresińskim Ośrodku Kultury, kompozytorka i obdarzona charyzmą wokalistka.

Innym, i jak się wydaje nie mniej istotnym powodem tego niezwykłego wydarzenia, było wspomnienie postaci zmarłego sześć lat temu Leszka Lewickiego, wybitnego gitarzysty, człowieka o gołębim sercu, z którym artystka przez wiele lat współpracowała w „Zespole o Wdzięcznej Nazwie”, a prywatnie przyjaźniła się.

Joanna Cieśniewska to artystka nurtu piosenki literackiej. Autorka tekstów, interpretatorka poezji, instruktor śpiewu w Teresińskim Ośrodku Kultury, kompozytorka i obdarzona charyzmą wokalistka. Repertuar koncertu, który mogliśmy usłyszeć 9 marca, to kompozycje do utworów autorskich, ale także Mirosława Aleksandra Kowalewskiego, Jerzego Porębskiego, Sławomira Wódki, Andrzeja Koryckiego, Jakuba Kamińskiego i właśnie Leszka Lewickiego.

Piosenkarka jest mistrzynią słowa. Słowo bowiem w jej tekstach odgrywa niebagatelną rolę, rolę główną. Artystka bardzo szybko i łatwo nawiązuje kontakt z publicznością. Nieudawanym wdziękiem i naturalnością zjednuje sobie słuchaczy. Artystce towarzyszyła niezwykła załoga, wytrawni instrumentaliści: Zbigniew Murawski, Janusz Frychel, Sławomir Nalej, Adam Szuraj, czyli trzy gitary, perkusja i nyckelharpa, z którymi piosenkarka stworzyła na scenie niezwykle spójną, „smaczną” i wzajemnie dopełniającą się całość. Całość, bo obok artystki na teresińskiej scenie wystąpiły również jej uczennice – Anna Karaś i Julia Rumińska, z którymi łączy ją niewidzialna, acz łatwo zauważalna więź i pokrewieństwo dusz.

Koncert Joanny Cieśniewskiej, ale przede wszystkim piosenki zamieszczone na jej debiutanckiej płycie poświęconej zmarłemu przyjacielowi, zdają się oczyszczać otaczającą nas rzeczywistość z draństwa, niegodziwości i obłudy. Są przecież pisane sercem, który jest najlepszym barometrem naszych uczuć. Dla mnie, i jestem przekonany dla tych wszystkich, którzy sięgną po „Słone piosenki”, są sposobnością do wejścia w głąb siebie, ale i spojrzenia na drugiego człowieka, zauważenia jego problemów, jak chociażby w piosence „Półerotyk”, która łagodnie i spokojnie, zarówno w dźwiękach, jak i w przesłaniu, opowiada o porzuconej kobiecie. Wszystko to powoduje, że debiutancka płyta Joanny Cieśniewskiej jest szczera, prawdziwa i ponadczasowa.

Płytę można kupić w  sekretariacie Teresińskiego Ośrodka Kultury, przez fanpage artystki na facebooku: Joanna Cieśniewska-Słone Piosenki lub zamówić u  niej osobiście. Cena 30 zł. Cały dochód ze sprzedaży zostaje na koncie Teresińskiego Ośrodka Kultury, który bardzo zaangażował się w  wydanie tej płyty.

Tomasz Daczko

Fot. Tomasz Daczko

 

 

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSztandar dla szkoły
Następny artykułSzukają utalentowanych