Strona główna Teresin Teatr z wyróżnieniem

Teatr z wyróżnieniem

372
0
PODZIEL SIĘ

Działający w Teresińskim Ośrodku Kultury Teatr „Radosnej Jesieni”, tworzony głównie przez aktorów – członków teresińskiego „Klubu Seniora”, został prestiżowo doceniony.

W ubiegły czwartek (21 marca) podczas specjalnej gali zorganizowanej przez Newsweek Polska, Polsko-Amerykańską Fundację Wolności oraz Akademię Rozwoju Filantropii, zdobył wyróżnienie w konkursie o tytuł „Społecznika Roku 2018”.

Wydarzenie było jednocześnie podsumowaniem dziesiątej już edycji Programu „Działaj Lokalnie”. Wśród 220 uczestników, związanych w różny sposób z aktywnością społeczną, w Warszawie byli też przedstawiciele Teresina. Teatr „Radosnej Jesieni” otrzymał wyróżnienie za reportaż multimedialny z akcji świątecznej zatytułowanej „Warszawiacy i Górale”. Była ona zorganizowana w ramach programu Działaj Lokalnie. Wyróżnienie dla teresińskiego Teatru odebrała Katarzyna Rospędowska, instruktorka w TOK i zarazem opiekunka grupy teatralnej „Radosnej Jesieni”. W uroczystości towarzyszyły jej Agnieszka Ptaszkiewicz i Ewa Prengowska z Porozumienia Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego. Galę otworzył Ambasador Jerzy Koźmiński, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

W Warszawie podsumowany został program „Działaj Lokalnie 2018”. Wręczone zostały również nagrody w konkursie „Opowiedz” 2017 i 2018r. Do konkursu zgłaszane są filmy i reportaże dotyczące zwycięskich projektów w programie „Działaj Lokalnie”.

Warto przypomnieć, iż Teatr „Radosnej Jesieni” działający przy Teresińskim Ośrodku Kultury, z przygotowaniami do spektaklu „Warszawiacy i Górale” ruszył jeszcze przed ubiegłorocznymi świętami bożonarodzeniowymi. Dodajmy, że akcja spektaklu toczy się w trakcie świąt Bożego Narodzenia w małej góralskiej wiosce, gdzie na skutek wypadku do chaty gazdy i gaździny trafia rodzina współczesnych warszawiaków. Dalszy obraz ukazuje początkowo trudne do pogodzenia dwa światy i różne podejścia do życia, a także bariery językowe utrudniające wzajemne porozumienie. – Jednak świąteczny duch i czar sprawia, że spotkane osoby odnajdują radość ze wspólnego obcowania i wyjątkowo spędzają wspólne święta. W treść spektaklu wplecione są polskie kolędy i pastorałki, do których wykonania będą zaproszeni również widzowie. W spektaklu biorą udział aktorzy Teatru „Radosnej Jesieni” we współpracy z dziećmi i młodzieżą działającymi w innych grupach pracowni teatralnej TOK – dodaje reżyserka Katarzyna Rospędowska. Wspaniałe przygotowanie, jeszcze lepsza i brawurowa gra aktorów – mieszkańców gminy, w tym oprócz seniorów także gości z dziecięcych i młodzieżowych grup teatralnych, jak również sam pomysł na widowisko, po raz kolejny zostały nagrodzone. Na pewno zasłużenie.

Marcin Odolczyk