Strona główna Teresin Szczepili nastolatki

Szczepili nastolatki

529
0
PODZIEL SIĘ

Kolejna edycja profilaktycznego programu antynowotworowego w gminie Teresin dobiegła końca. Za nami ostatnie bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV wśród młodych mieszkanek Gminy Teresin urodzonych w 2004 r. Podczas tej edycji zaszczepionych zostało 28 nastolatek.

To efekt przyjętego uchwałą programu zdrowotnego dla mieszkańców Gminy Teresin na lata 2017–2020 pn. „Program Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego (HPV)” będącego z kolei kontynuacją programu zdrowotnego na lata 2013-2016. Koszt szczepień to ponad 15 tys. zł. Program został sfinansowany z budżetu Gminy Teresin oraz dotacji z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Podobnie   jak w poprzedniej edycji, szczepieniom towarzyszyła akcja informacyjno-edukacyjna, w gminnych klasach gimnazjalnych odbyły się spotkania z rodzicami, w których udział wzięli m.in. dr nauk medycznych Anna Bartosińska-Dyc, lekarz specjalista z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi oraz pracownicy Urzędu zajmujący się tą   problematyką – mówi Izabela Andryszczyk z Zespołu ds. Pozyskiwania Funduszy Pozabudżetowych w UG Teresin. Jak dodaje, również w tegorocznym budżecie zabezpieczono fundusze na   przeprowadzenie kolejnej edycji szczepień. Ruszy ona niebawem, a do szczepień szykuje się już grupa dziewcząt, tym razem z rocznika 2005.

Pamiętajmy, że   umieralność na raka szyjki macicy nadal jest bardzo duża. Szczepiąc nastolatki, dajemy im szansę, że w przyszłości nie będą musiały się zmagać z tą chorobą, na którą każdego dnia w Polsce umiera kilka kobiet – wyjaśnia Izabela Andryszczyk.

Pamiętajmy jednak, że przed podjęciem decyzji o skierowaniu swojego dziecka do udziału w programie, zaleca się dokładne zapoznanie się ze wszelkimi informacjami na temat stosowanych szczepionek, mających na celu uodpornienie kobiet przed zakażeniem Human Papilloma Virus (HPV). Konsultacje z lekarzem na pewno są jak najbardziej wskazane.

Marcin Odolczyk

fot.pixabay