Strona główna Sochaczew gmina Świętują rocznicę bitwy

Świętują rocznicę bitwy

454
0
PODZIEL SIĘ

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie, zaprasza na obchody 75 rocznicy boju oddziału partyzanckiego Armii Krajowej „Socha” w Bronisławach 1944 roku.

Uroczystości odbędą się 4 kwietnia w Sochaczewie i na polu walki w Bronisławach. Najpierw w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą wykład historyczny „Bronisławy 4 kwietnia 1944 roku” wraz z prezentacją multimedialną wygłosi Jakub Wojewoda, kierownik działu historii muzeum. Początek o godzinie 9.30. Potem uczestnicy spotkania udadzą się na Cmentarz Wojenny w Sochaczewie-Trojanowie, gdzie o godzinie 1030 złożone zostaną kwiaty na mogiłach poległych żołnierzy AK. W tym miejscu wiosną 1945 roku pochowano poległych i rozstrzelanych.

W sochaczewskim VIII Obwodzie Armii Krajowej na przełomie 1943-1944 roku, z zagrożonych aresztowaniem żołnierzy konspiracji utworzono Oddział Partyzancki o kryptonimie „Socha”. Jego dowódcą został mianowany kapitan Wilhelm Kosiński ps. „Mścisław”. 4 kwietnia 1944 roku, składający się z 24 akowców oddział, podczas nieobecności dowódcy, którego zastępował sierżant podchorąży Tadeusz Turczyński ps. „Lech”, został zaatakowany przez Niemców we wsi Bronisławy w gminie Rybno

(gm. Rybno). Siły wroga liczyły około 500 ludzi. W wyniku walki zginęło 20 partyzantów, 4 wzięto do niewoli. W kolejnych dniach dwóch z nich rozstrzelano na Pawiaku, a ostatnich dwóch zbiegło z posterunku Schutzpolizei w Chodakowie.

O godzinie 11.15 w rocznicę tych wydarzeń na polu walki w Bronisławach złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem i krzyżem poległych.

Oprac. BN

Fot. MZSiPBnadB