Strona główna Wyszogród Świętowali z Fryderykiem

Świętowali z Fryderykiem

384
0
PODZIEL SIĘ

Jak co roku, na przełomie lutego i marca, w Szkole Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Kobylnikach obchodzony jest Dzień Patrona szkoły. Ma on związek z jego rocznicą urodzin. W tym roku uroczystości odbyły się w piątek, 1 marca.

Szkoła Podstawowa w Kobylnikach od 8 czerwca 2006 roku nosi imię Fryderyka Chopina. Wtedy odbyła się uroczystość nadania szkole jej tego patrona. Co roku na uroczystości zapraszani są przedstawiciele władz samorządowych m.in. burmistrz Wyszogrodu, osoby wspierające placówkę oraz laureaci konkursów i społeczność wsi.

W ramach różnorodnych działań poświęconych Fryderykowi Chopinowi cyklicznie organizowane są konkursy chopinowskie. W tym roku były to cztery różne inicjatywy adresowane nie tylko do uczniów SP w Kobylnikach, ale też zaprzyjaźnionych placówek – SP im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Wyszogrodzie, SP w Rębowie, SP w Dzierżanowie, SP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Orszymowie, SP im. Wincentego Hipolita Gawareckiego w Małej Wsi. Uczniowie mieli okazję rywalizować w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Chopin w poezji”, Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym na plakat „Koncert Chopinowski”, Międzyszkolnym Konkursie Informatycznym na plakat „Koncert Chopinowski” – grafika komputerowa oraz w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Wciel się w postać Fryderyka Chopina”. Ten ostatni wywołał sporo emocji wśród uczniów. Był też okazja do zobaczenia, jak kreatywni potrafią być najmłodsi – i ich rodzice ukazując postać wielkiego kompozytora.

Nie zabrakło też emocji i wzruszeń przy montażu słowno – muzycznym „Śladami Chopina” przygotowany pod kierunkiem Anny Tokarskiej. Ta miniatura teatralna przedstawiła życie i twórczość Fryderyka Chopina nie tylko jako geniusza muzycznego, ale też osobę, która radość przelewała na klawiaturę, tworząc wielkie arcydzieła. Inscenizacji towarzyszyła piękna scenografia i muzyka Chopina. W rolę Fryderyka wcielił się Antoni Smułka, jego matki –Kinga Konopska, Konstancji Gładkowskiej – Julia Sobocińska, George Sand – Dominika Żuławnik, Księdza – Dawid Opała, a Organisty – Kuba Skopczyński. Narratorami byli Oliwia Głowacka i Mateusz Tomaszewski, a recytatorami wierszy – Gabriela Dziewulska, Amelia Piątkowska i Jakub Majewski.

Podczas uroczystości wystąpili laureaci Konkursu Recytatorskiego „Chopin w poezji” – Zofia Zielińska i Anna Janczak z SP w Wyszogrodzie, Zuzanna Kamińska z SP w Małej Wsi oraz Julia Sobocińska z SP w Kobylnikach.

Na koniec wręczono dyplomy i nagrody rzeczowe laureatom konkursów.

BN

Fot. SP Kobylniki

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNie tylko modern jazz
Następny artykułJubileuszowy benefis