Strona główna Historia Stowarzyszenie nagrodzone

Stowarzyszenie nagrodzone

582
0
PODZIEL SIĘ

Fundacja Armii Krajowej w Londynie przyznała sochaczewskiemu Stowarzyszeniu Muzealna Grupa Historyczna im. II batalionu 18 pułku piechoty Nagrodę im. Danuty Siedzikówny „Inki” w 2019 r. za realizację projektu „Wyklęci znad Bzury”.

Jak zaznaczyło jury – Stowarzyszenie (początkowo jako grupa nieformalna), od momentu jego założenia w 1998 r. skupiało się na działaniach na rzecz zachowania pamięci, edukacji i popularyzacji wiedzy związanej z bitwą nad Bzurą z 1939 r. Przez ostatnie 20 lat młodzi pasjonaci historii brali udział w około 700 wydarzeniach o charakterze lokalnym i ogólnopolskim obrazujących również: działania pozycyjne na froncie wschodnim 1914-15 r., wojnę polsko-bolszewicką 1920 r., wojnę we wrześniu 1939 r., oraz działania konspiracyjne oddziałów Armii Krajowej w latach 1939-45 r. Ponadto Stowarzyszenie brało czynny udział w świętach państwowych i uroczystościach patriotycznych, prowadziło liczne inicjatywy wznoszenia i remontów Miejsc Pamięci Narodowej, a także konserwacji cmentarzy żołnierzy Wojska Polskiego, jak choćby projekt „Biało-czerwone maszty i kamienie pamięci na cmentarzach Bitwy nad Bzurą 1939 r.”

Przypominamy, że Nagroda „Inki” ustanowiona została dla osób lub podmiotów, które w sposób szczególny, wykraczający poza podstawowe obowiązki zawodowe, lub nie będąc zawodowo czy statutowo związane z przywoływaną tematyką, przyczyniają się do przywracania pamięci o uczestnikach drugiej konspiracji niepodległościowej, zakorzenionej w ideałach Polskiego Państwa Podziemnego.

opr. dot

Fot.: Jakub Wojewoda

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOddali hołd bohaterom
Następny artykułSięgnij po kasę