Strona główna Kronika kryminalna Sprawdź swoje punkty karne

Sprawdź swoje punkty karne

499
0
PODZIEL SIĘ

Przez Internet, bez konieczności wizyty na komendzie policji może sprawdzić swoje punkty karne. Taką możliwość daje nam system CEPiK2.0. Zaś wiedza o liczbie zgromadzonych punktów pozwoli nam na ich zmniejszenie, w sytuacji, gdy kolejne popełnione przez nas wykrocznie mogłoby się zakończyć utratą prawa jazdy.

Jak wynika z danych Ministerstwa Cyfryzacji, w ubiegłym roku dzięki systemowi CEPiK2.0 niemal 362 tysiące osób sprawdziło liczbę posiadanych przez siebie punktów karnych. I dzięki temu wielu z nich nie utraciło posiadanych praw jazdy.

To w pełni bezpieczna e-usługa. Dzięki zalogowaniu się przez Profil Zaufany mamy pewność, że liczby punktów za nasze drogowe przewinienia nie zobaczy sąsiad, kolega z pracy, czy inna niepowołana do tego osoba. Profil Zaufany to gwarancja, że nikt się pod nas nie podszyje. Jest bezpłatny i naprawdę łatwo go założyć – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Lepiej odjąć niż stracić

Sprawdzenie punktów karnych przez Internet jest bardzo proste. Po pierwsze musimy posiadać Profil Zaufany. Jeżeli go nie posiadamy, możemy go uzyskać, wchodząc na stronę https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany. A posiadając profil, możemy bez przeszkód sprawdzić liczbę naszych punktów karnych. Aby to zrobić, wchodzimy na stronę www.obywatel.gov.pl. Wybieramy kategorię „Kierowcy i pojazdy”, a następnie – „Sprawdź swoje punkty karne”. W tym momencie jesteśmy przekierowani na stronę Profilu Zaufanego, gdzie musimy zalogować się na swoim koncie. Gdy to już zrobimy, system automatycznie przekieruje nas z powrotem do serwisu obywatel.gov.pl, a na ekranie wyświetli się informacja o punktach karnych. Wszystkie dane możemy pobrać i wydrukować. Musimy jednak pamiętać o tym, że taki wydruk ma jedynie charakter informacyjny, a tym samym nie jest dokumentem urzędowym. Co z kolei oznacza, że nie może być dowodem w sprawie.

Sprawdzenie liczby punktów daje nam – w przypadku gdy się już ich sporo uzbierało – szanse na ich zredukowanie. W przypadku Sochaczewa możemy to zrobić w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Płocku. który organizuje specjalne kursy dla kierowców. Po jego zaliczeniu może być odjętych 6 pkt karnych. W ciągu roku może kierowca wziąć udział w dwóch takich kursach, ale nie szybciej niż po 6 miesiącach od pierwszego. Jeśli na przykład mamy 20 pkt karnych, to po odbyciu kursu możemy zmniejszyć ich ilość o 6 pkt karnych, a po pół roku o kolejne 6 pkt.

Nie ma przeproś

Za co najczęściej kierowcy na terenie naszego powiatu otrzymują punkty karne? Jak poinformowała nas Agnieszka Dzik, rzecznik prasowy KPP w Sochaczewie, najczęściej jest to przekroczenie prędkości. Jednak i tu ilość punktów jest uzależniona od tego, o ile ta prędkość została przekroczona. Im więcej, tym większa ilość punktów. Inaczej karany jest kierowca, który przekroczył prędkość o 1-2 km na godzinę, a inaczej który przekracza o 5 i więcej km na godzinę. Na kolejnym miejscu znalazły się kolizje, za które otrzymuje się 6 pkt, trzecie miejsce wśród przewinień naszych kierowców zajmuje nie zapinanie pasów – 4 pkt. A na kolejnych znalazły: korzystanie z komórki w czasie jazdy – 5 pkt oraz niezastosowanie się do sygnalizacji ulicznej (wjazd na pasy na czerwonym) – 6 pkt.

Jednak – jak mówi rzecznik – najwyżej karana jest sytuacja, wcale nie tak rzadka w Sochaczewie, a mianowicie wyprzedzanie pojazdów na przejściu dla pieszych. Chodzi o zachowanie, kiedy jeden z samochodów hamuje, aby przepuścić pieszego, a drugi wyjeżdża za niego, wymija go i wjeżdża na pasy. Taka sytuacja jest karana z automatu 10 punktami.

Apel o rozsądek

– Codziennie na naszych drogach giną ludzie. Często wynika to z przekroczenia prędkości, wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub gdy kierowcy nie korzystają z pasów bezpieczeństwa. Każde poważne zdarzenie drogowe to stres nie tylko dla ofiary i rodziny, ale też dla sprawcy zdarzenia i jego bliskich. Wielu zdarzeń drogowych, nie tylko tych poważnych, można byłoby uniknąć, gdyby kierowcy przestrzegali przepisów ruchu drogowego. Nie ilość posiadanych punktów karnych, ale bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego powinno kierować nami codziennie. Dlatego policjanci za każdym razem będą wyciągać konsekwencje wobec osób, które swoim lekkomyślnym zachowaniem doprowadzą do zagrożenia na drodze – mówi Agnieszka Dzik. Jak dodaje, w 2018 r. zatrzymanych zostało 87 praw jazdy – głównie za prędkość (35 zatrzymań), inne za złamanie przepisów w ruchu drogowym, jazda po pijanemu (zatrzymywane obligatoryjnie), a także inne wykroczenia, jak np. brak ważnych badań technicznych pojazdu. Natomiast w tym roku, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy prawo jazdy straciło dziesięciu kierowców.

Jerzy Szostak

Bogumiła Nowak

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSięgnij po kasę
Następny artykułMural dla bohaterów