Strona główna Powiat Sołtysi świętowali swój dzień

Sołtysi świętowali swój dzień

436
0
PODZIEL SIĘ

Nasz patronat

Obchody IV Powiatowego Dnia Sołtysa 19 marca odbyły się uroczyste. Na galę przybyło ponad 200 sołtysów z całego powiatu sochaczewskiego oraz liczne reprezentacje zaproszonych gości z zaprzyjaźnionych gmin spoza powiatu oraz lokalne firmy. Tegoroczną gwiazdą gali była Dorota Stalińska, znana aktorka filmowa i telewizyjna.

– Już od XII wieku, kiedy powstał urząd sołtysa, , że nic bez niego nie może się udać. Przez wieki urząd ten przechodził różne perypetie, ale z powodzeniem trwa do dzisiaj. Sołtys to reprezentant interesów i spraw swojej społeczności, łącznik między mieszkańcami sołectwa a urzędem gminy. O tym, że nie jest to dziś łatwa funkcja, wiedzą najlepiej sami sołtysi, którzy na co dzień spotykają się z różnymi problemami, przede wszystkim jednak dążą do ich rozwiązywania. Sołtysi to osoby zaufania społecznego, wskazani w drodze wyborów. To społecznicy, gdyż skromne diety nie rekompensują ich trudnej pracy – wspomniał, otwierając spotkanie Sławomir Tomaszewski, przewodniczący rady powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej w Sochaczewie, przedstawiciel współorganizatora imprezy.

Sołtysi na medal

 Już po uroczystym powitaniu i przedstawieniu wszystkich zaproszonych gości na scenę poproszeni zostali sołtysi, którzy zostali wyróżnieni w tym roku złotymi medalami za swoją działalność. W tym roku medale takie dostali Urszula Ziółkowska z sołectwa Cypriany w gminie Rybno oraz Gabriel Jaśkowiak z sołectwa Lasotka w gminie Iłów.

– To wielkie wyróżnienie dla nas. Ze swej strony życzę innym sołtysom, by równie dzielnie dotrwali na swych stanowiskach, tak jak i ja. Przeżyłem różnych przewodniczących i wójtów przez prawie 50 lat służenia lokalnej społeczności. I choć dobrze mi w mojej społeczności, to myślę, że już wkrótce pożegnam się z tą funkcją, by trochę odpocząć i zająć się urokami domowego życia. Tak planuję – zadeklarował Gabriel Jaśkowiak, który sołtysem jest od 48 lat.

Potem głos zabrali przedstawiciele zaproszonych gości, m.in. Beata Miazek – wójt gminy Kiernozia oraz Paweł Augustyn – burmistrz miasta i gminy Ryglice z powiatu tarnowskiego. Goście zapraszali do odwiedzenia swoich gmin przez mieszkańców powiatu sochaczewskiego.

Artyści dali koncert

Tegoroczna gwiazda, Dorota Stalińska zachwyciła publiczność humorem i brawurowym wykonaniem piosenek. Jej charakterystyczny, silny głos zawładnął publicznością bez reszty. Aktorka recytowała satyryczne wiersze i śpiewała piosenki. Zaczęła od łagodniejszego repertuaru po ten bardziej drapieżny. Reklamowała też książki, promujące zdrowie. Zachęcała głównie palaczy do poniechania nałogu, promując jedną z książek, która jej samej pozwoliła zrezygnować z palenia.

– Kochałam palenie, zaciąganie się dymem. Spalałam dziennie po trzy paczki papierosów. Któregoś razu mój syn oferował mi książkę o rzucaniu palenia. Po pół roku zdecydowałam się ją przeczytać, by udowodnić, że nic to nie da i palić będę nadal. A tu nagle stało się coś i rzuciłam nałóg. Zachęcam do skorzystania z tej metody – mówiła w czasie występu.

Na koniec wykonała piosenkę z repertuaru Edith Piaf – „Milord”, oczarowując swą interpretacją. Po występie podpisywała wielbicielom swój tomik poezji oraz płyty.

Potem na scenę wkroczyli lokalni artyści, Chór Rencistów i Emerytów „Iłowiacy” z Iłowa, Zespół Pieśni Ludowej „Kiernozianie” z Kiernozi oraz grupa Dens Babki z Młodzieszyna. Wszyscy zaprezentowali się wspaniale. Szczególnie jednak zachwycili mali artyści z Kiernozi, ubrani w piękne łowickie pasiaki.

Po kolacji tradycyjnie panie z okazji niedawnego Dnia Kobiet otrzymały czerwone i białe goździki. Natomiast wszyscy mogli skosztować sołtysowego tortu przygotowanego przez uczniów technikum gastronomicznego pod kierunkiem Joanny Prokockiej, z Zespołu Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sochaczewie.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMandat za psa
Następny artykułMalarski kalejdoskop