Strona główna Sochaczew miasto Rusza budowa stadionu

Rusza budowa stadionu

791
0
PODZIEL SIĘ

Prawdopodobnie w kwietniu rozpocznie się modernizacja stadionu przy ulicy Warszawskiej. Wszystko zależy jednak od radnych, od których zależy decyzja o zwiększeniu środków potrzebnych na realizację tak długo oczekiwanej inwestycji.

Znane są już wysokości ofert, jakie wpłynęły na ogłoszony przez miejski samorząd przetarg dotyczący budowy nowego boiska oraz bieżni lekkoatletycznej na stadionie przy ulicy Warszawskiej.

Chęć wykonania tej inwestycji zgłosiło osiem firm: MKL-Bud zaproponował 6 493 251 zł, El-IN 7 906 767 zł, Giermakowska – 6 467 577 zł, Konsorcjum firma Ziel-Bud – 6 066 182 zł, Panorama – 689 242 zł, Gardenia – 6 936 916 zł, Tamex – 5 836 059 zł oraz Gretasport – 7 061 398 zł. Teraz złożone oferty zostaną sprawdzone pod względem ich zgodności z warunkami zamówienia. Natomiast samego wykonawcę powinniśmy poznać najpóźniej do końca marca. Zaś przebudowa powinna się zakończyć 30 października.

Nic na siłę

Co prawda złożone oferty przewyższają zarezerwowane na ten cel środki w budżecie miasta, czyli 4 870 000 zł, ale wszystko wskazuje, że zwycięzcą przetargu – a tym samym wykonawcą inwestycji zostanie firma Tamex. Gdyż zaproponowała najniższą kwotę za przebudowę stadionu, wynoszącą – 5 836 059 zł. Jest to co prawda o niecały milion więcej niż zarezerwowane środki, ale miasto jest w stanie dołożyć brakujące środki. Miejski samorząd, jak wynika z naszych informacji, może również liczyć na kolejną dotację z Ministerstwa Sportu na przebudowę stadionu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Warszawskiej.

Warto także wspomnieć o tym, że to miasto nawet dokładając brakujący milion i tak zaoszczędziło kolejny. Przypomnijmy, że to już drugi przetarg na przebudowę stadionu. Poprzedni odbył się w 2017 roku. Wtedy wpłynęła tylko jedna oferta i złożyła ją firma Tamex. Opiewała ona wówczas na 6 762 679 zł. natomiast miasto miało do dyspozycji 5 661 125 zł, czyli kwotę zbliżoną do obecnej oferty Tamex-u. Burmistrz jednak unieważnił tamten przetarg i zamiast renowacji boiska i bieżni miasto zdecydowało się na mniejszą inwestycję, czyli budowę nowych trybun. Decyzji Piotra Osieckiego trudno się dziwić. Przewidywał on słusznie, że ówczesny raptowny wzrost cen dyktowanych przez firmy budowlane jest tylko tymczasowy i w końcu będą one musiały zweryfikować swoje oferty. Z czymś takim mamy do czynienia obecnie, kiedy na rynku nie ma już tak dużo zamówień. I tym samym podjęta wówczas przez burmistrza strategia, dotycząca przeczekania cenowego szaleństwa, zaczyna przynosić rezultaty.

Powrót królowej

Dzięki temu już w listopadzie sochaczewscy sportowcy otrzymają nowe boisko z naturalną murawą, odwodnieniem i oświetleniem, oraz profesjonalną bieżnię lekkoatletyczną.

Jak już informowaliśmy, zakres prac przewiduje m.in. likwidację trybun ziemnych znajdujących się po wschodniej stronie stadionu, przebudowę głównej płyty boiska o powierzchni 8832 m kw. Po przebudowie boisko będzie posiadać naturalną murawę i wyznaczone linie do gry w rugby i piłkę nożną. Wokół niego zamontowane zostaną piłkochwyty. Wybudowana zostanie także rzutnia do pchnięcia kulą, skocznia w dal i wzwyż. Miasto w końcu doczeka się również profesjonalnej, sześciotorowej bieżni lekkoatletycznej o nawierzchni syntetycznej i długości 400 m. W ramach zapowiadanej inwestycji wybudowany zostanie również system drenażu odprowadzającego wody opadowe z boiska i bieżni oraz zbiorniki retencyjne na deszczówkę. Gromadzona w nich woda posłuży do nawadniania płyty. Zainstalowana zostanie także nowa brama oraz furtki przy wejściu głównym na stadion od ul. Warszawskiej, a na terenie obiektu położone zostaną nowe chodniki, wytyczona zostanie droga wewnętrzna i miejsca parkingowe. A cały teren, łącznie z płytą główną boiska, zyska oświetlenie.

Jak mówi Mieczysław Głuchowski, dyrektor MOSiR: – Powstanie przepiękny obiekt sportowy, nie tylko dla rugbistów i piłkarzy, ale również dla lekkoatletów. Wierzę, że Sochaczew powróci do królowej sportu. Lekkoatletyka jest bowiem podstawą do uprawiania innych dyscyplin. Mamy trenerów chętnych do współpracy, a za rok będziemy mieli 400-metrową bieżnię sześciotorową, a także infrastrukturę do uprawiania dyscyplin pchnięcia kulą oraz skoków w dal i wzwyż. Powstanie najnowocześniejszy obiekt lekkoatletyczny w powiecie sochaczewskim. To wielomilionowa inwestycja, która posłuży mieszkańcom przez kolejne lata.

Dodajmy, że w kolejnych latach planowana jest budowa nowego budynku klubowego, przebudowa kortów tenisowych wraz z zapleczem oraz renowacja boiska treningowego.

Jerzy Szostak

Fot. UM Sochaczew