Strona główna Powiat Powiatowe szkoły z aktywną mLegitymacją!

Powiatowe szkoły z aktywną mLegitymacją!

376
0
PODZIEL SIĘ

Rządowy projekt mLegitymacja praktycznie wkroczył do szkół powiatu sochaczewskiego. W środę, 27 lutego br. pierwsi uczniowie zostali wyposażeni w elektroniczną legitymację szkolną. Jako pierwszy w powiecie cyfrowy dokument otrzymał Paweł z Zespołu Szkół im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie.

Tym samym nasze szkoły powiatowe należą do prekursorów w Polsce, gdzie młodzież ma już aktywny dostęp do mLegitymacji w swoich smartfonach.

W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sochaczewie odbyła się konferencja poświęcona zakładaniu uczniom elektronicznego dokumentu. Instruktaż przeprowadzili przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji na czele z Daliusem Kubylis, kierownikiem programu mDokumenty.

Inauguracja projektu nastąpiła wśród grupy uczniów Zespołu Szkół w Teresinie.

To dla nas wielki dzień, wkracza zupełna nowoczesność, uczniowie są bardzo zadowoleni. Cyfrowa legitymacja ułatwi im codzienne posługiwanie się dokumentem. Z kolei jako szkoła pokazujemy, że jesteśmy bardzo otwarci na wszelkie tego typu inicjatywy – przyznaje Ewa Odolczyk, dyrektor placówki.

W spotkaniu uczestniczył poseł Maciej Małecki, który intensywnie wspiera działania prowadzone w zakresie projektu na ziemi sochaczewskiej.

Od kiedy ruszył rządowy program mLegitymacja, bardzo zależało mi, aby uczniowie z powiatu sochaczewskiego jako pierwsi mogli korzystać z aplikacji. Dlatego pod koniec ubiegłego roku zorganizowałem spotkanie z ministrem cyfryzacji Markiem Zagórskim dla samorządowców z naszego powiatu i wtedy rozpoczęliśmy prace. Dziś udało się uruchomić ten program i pierwsi uczniowie mogą cieszyć się z mLegitymacji w smartfonach, a wersja papierowa może leżeć w domu, bo niestety tak jak w przypadku rejestracji samochodowej, dokument papierowy musi zostać wydany. Jak wiemy, młode pokolenie nie rozstaje się z telefonami, a to będzie dla nich duże ułatwienie. Cieszę się, że cały proces przebiegł sprawnie dzięki dużemu zaangażowaniu starosty Jolanty Gonta. Bardzo mi miło, że specjaliści z Ministerstwa Cyfryzacji, zespół, który prowadzi projekt mLegitymacji odwiedził Sochaczew jako jeden z pierwszych w Polsce – mówił poseł Małecki.

Przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji mLegitymacja to część aplikacji mObywatel. Uczniowie mogą z niej korzystać w tych samych sytuacjach, w których dotąd korzystali z „tradycyjnych” dokumentów m.in. w trakcie kontroli biletów, zakupie biletów do kina.

To duże ułatwienie dla młodych ludzi, bo o ile zdarza się, że papierowej legitymacji zapominają zabrać z domu, o tyle telefon praktycznie zawsze mają przy sobie i tym samym dysponują mobilnym dokumentem uprawniającym np. do ulg. Tym bardziej cieszę się, że nasze powiatowe szkoły sprawnie wdrażają projekt – przyznał Tadeusz Głuchowski, wicestarosta sochaczewski.

W spotkaniu udział wzięli dyrektorzy i pracownicy szkół powiatowych, byli też goście z sąsiednich samorządów, które zainteresowane są wdrożeniem projektu na swoim terenie. Obecny był m.in. Marcin Kosiorek, starosta łowicki, oraz przedstawiciele miasta Żyrardów i Gostynina. Obrady poprowadził Marcin Odolczyk, koordynator realizacji projektu w powiecie sochaczewskim. Jak zaznaczano, szkolna aplikacja to bezpieczne, trudne do podrobienia narzędzie, umożliwiające weryfikację informacji, jakie obecnie znajdują się w papierowej legitymacji. Można ją zweryfikować wizualnie – posiada takie zabezpieczenia jak hologram i animowaną flagę. Dodatkowo, w przypadku wątpliwości, można wykorzystać ogólnodostępną aplikację mWeryfikator, która sprawdzi nie tylko autentyczność dokumentu, ale także fakt czy dokument nie został zastrzeżony w szkole, w przypadku np. zagubienia telefonu.

Poza szkołą w Teresinie cyfrowy dokument wydają już także sochaczewskie placówki – popularny „Ogrodnik”, „Osiemdziesiątka”, „Chopin” oraz ZS im. Iwaszkiewicza. Cyfrowa rewolucja w szkołach staje się faktem.

Starostwo Powiatowe

w Sochaczewie