Strona główna Kultura Park narodowy w obiektywie

Park narodowy w obiektywie

410
0
PODZIEL SIĘ

W Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sochaczewie odbył się 25 lutego wernisaż wystawy „60 zdjęć na 60–lecie Kampinoskiego Parku Narodowego” – Puszcza Kampinoska w obiektywie Romany Boreckiej.

 Autorka zdjęć od ponad 20 lat mieszka na terenie gminy Kampinos. Romana Borecka przybyła tu z Wrocławia i z miejsca zakochała się w lokalnej przyrodzie. Bardzo często wędruje po Puszczy Kampinoskiej, utrwalając jej uroki.

– Lubię fotografować i pokazywać, jak na co dzień żyje puszcza i jej mieszkańcy. Tutejsza przyroda też mnie inspiruje w mojej twórczości artystycznej – mówi Romana Borecka.

Artystka znana jest z rękodzieła artystycznego. Wykonuje m.in. kwiaty z tkanin, które urzekają wszystkich, gdyż wyglądają jak żywe. Romana Borecka tka gobeliny. Jest mistrzynią w hafcie Richelieu, cieniowanym, wrocławskim oraz angielskim. Jest chyba też jedną z ostatnich twórczyń, która wykonuje tzw. wyszywanki, które znane były jeszcze przed 100 laty i były niemal w każdym domu.

Romana Borecka od lat prowadzi sekcję plastyczną dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dzieląc się w niej swoimi umiejętnościami. Działa również w Stowarzyszeniu „Towarzystwo Kampinoskie” niemal od początku jego powstania. Pełni dyżury w Chacie Kampinoskiej, mieszczącej się w Granicy. Zwłaszcza w sezonie turystycznym jest pełną pasji przewodniczką po zakamarkach historii tego obiektu.

Poza utrwalaniem wrażeń z poznawanej przyrody jest kronikarzem wydarzeń Uniwersytetu III Wieku i Towarzystwa Kampinoskiego. Przedstawia na swoich zdjęciach nie tylko tworzone dzieła, ale także członków obu organizacji, spotkania i ważne wydarzenia.

Jak twierdzi, fotografuje to co widzi i czuje. Nie ma jakiegoś super sprzętu i aparatu, ale w miarę skromnych możliwości stara się pokazać „swój świat” i otaczające ją piękno.

Zaprezentowana wystawa to przekrój prac Romany Boreckiej z ostatnich lat, wspomnienia wędrówek po puszczy.

– Aż trudno uwierzyć, że te fotografie wykonał amator, zwykłym amatorskim aparatem. Ale widać, że można, jak człowiek ma talent i pasję. Warto tę wystawę zobaczyć, bo to naprawdę wspaniałe zdjęcia – zachęca Barbara Bronicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sochaczewie.

Wystawa idealnie wpisuje się w jubileusz 60-lecia KPN. Można ją oglądać do końca marca.

BN

Fot. MBP Sochaczew

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPokazali ulubione ptaki
Następny artykułKonsultowane odpady