Strona główna Sochaczew miasto Pamięci niezłomnych bohaterów

Pamięci niezłomnych bohaterów

519
0
PODZIEL SIĘ

1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto państwowe, które obchodzimy od 2011 roku.

W Sochaczewie, jak co roku, zostanie zorganizowanych wiele wydarzeń związanych z upamiętnieniem żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.

Wspominając o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypomnijmy, że jeszcze zanim ustanowiono święto państwowe, pamięć o żołnierzach niezłomnych kultywowało Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Placówka prowadzi projekt badawczy „Wyklęci znad Bzury”, którego celem jest przybliżanie sylwetek żołnierzy polskiej konspiracji niepodległościowej po 1945 roku. Badacze skupiają się na zasłużonych, którzy swój szlak bojowy II Wojny Światowej zaczynali w rejonie Sochaczewa, podczas bitwy nad Bzurą w 1939 r.

Światło pamięci

W tym roku, podobnie jak i w poprzednich latach, honorowy patronat nad XI Muzealnymi Spotkaniami z Niezłomnymi objął Prezydent RP – Andrzej Duda. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 1 marca. Rozpoczną je o godzinie 11.00 „Światła pamięci” w miejscu walki porucznika Łukasza Cieplińskiego i porucznika Jana Tabortowskiego (pomnik przy moście im. gen. T. Kutrzeby w Witkowicach). Następnie o godzinie 12.00 w siedzibie Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą będzie można wysłuchać wykładu   Jakuba Wojewody o żołnierzach niezłomnych, we wrześniu 1939 r. uczestnikach Bitwy nad Bzurą –„Wyklęci znad Bzury: komandor por. Kazimierz Bielawski i major Walerian Tumanowicz”.

Po jego zakończeniu o godz. 12.40 przewidziano pokaz premierowy trailera „AK Socha” i zdjęć promujących film dokumentalny „Skowronek – żołnierze Sochaczewa” – autorami są Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II/18 pp., zdjęcia Marcin Szmidt i Konrad Garbacz. Natomiast o godzinie 13 przewidziano prezentację wystawy oraz kolekcji broni używanej przez oddziały konspiracji, zatytułowaną „Żołnierze Wyklęci – chwalebni bohaterowie Bitwy nad Bzurą 1939 r.”.

Stąd jesteśmy

 Z okazji tegorocznego święta, odbędzie się VII Konkurs Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jego organizatorami są: Starostwo Powiatowe w Sochaczewie oraz poseł Maciej Małecki. 14 lutego odbyły się w szkołach eliminacje. Do finałowego etapu zakwalifikowało się 57 uczniów. Odbędzie się on w piątek, 1 marca, o godzinie 9.00 w siedzibie starostwa powiatowego. Uczestnicy sprawdzą swoją wiedzę w części pisemnej, a najlepsi trafią do ścisłego finału, który będzie miał formę rozmowy z jury.

Cieszę się, że nasz konkurs spotyka się z tak dużym zainteresowaniem. Chodzi przecież o pamięć o naszych bohaterach. Żołnierzach polski podziemnej, którzy dla ojczyzny poświęcili wszystko, co mieli. Uczestnikom życzę powodzenia i zapraszam na piątkowy finał – mówi poseł Maciej Małecki, pomysłodawca konkursu.

Z kolei 2 i 3 marca w Kramnicach Miejskich odbędzie się VI Festiwal Poezji i Pieśni Patriotycznej „Nie mówię szeptem, gdy mówię skąd jestem”. W sobotę, od godziny 10.00, przeprowadzone zostaną eliminację. W niedzielę o godzinie 17.00 wystąpią finaliści konkursu. Zgłoszenia przyjmowane są jeszcze do 27 lutego, do godziny 16.00. Można je dostarczyć osobiście do Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta lub wysłać na adres maila: festiwalsochaczew@onet.pl.

Dodajmy, że oprócz wymienionych wydarzeń o charakterze edukacyjno-kulturalnym w pierwszy weekend marca odbędą się w Sochaczewie dwie imprezy sportowe – VIII Puchar Pamięci Żołnierzy Wyklętych MMA oraz bieg „Tropem Wilczym”.

UM opr. Jerzy Szostak

Fot.: UM Sochaczew