Strona główna Powiat Pamięci niezłomnych bohaterów

Pamięci niezłomnych bohaterów

334
0
PODZIEL SIĘ

Od 2011 roku 1 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. To państwowe święto zostało poświęcone pamięci żołnierzy niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia.

W powiecie sochaczewskim – z inicjatywy posła RP Macieja Małeckiego – już od 7 lat organizowany jest z tej okazji, cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem uczniów, konkurs wiedzy   o Żołnierzach Wyklętych. Od lat przedsięwzięcie wspiera starosta sochaczewski Jolanta Gonta, burmistrz miasta Sochaczew Piotr Osiecki, a także Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Odkrywanie historii

Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Chce odkrywać i przywracać do zbiorowej świadomości historie niezłomnych bohaterów polskiego podziemia. Historię niewygodną, zapomnianą, okrutnie zacieraną i przekłamywaną przez ponad 50 lat trwania komunistycznej propagandy. Uczestnicy konkursu, biorąc w nim udział, mogą sprawdzić swoją wiedzę na temat żołnierzy podziemia antykomunistycznego, a także funkcjonowania polskiego państwa podziemnego, jak również poznać wątki związane bezpośrednio z historią ziemi sochaczewskiej.

Konkurs składa się z trzech etapów. Pierwszy odbywa się w szkołach, najlepsi uczniowie z każdej z placówek biorą udział w dwuetapowym finale. W tym roku przypadł on w piątek, 1 marca – idealnie w dniu obchodów święta narodowego, a odbył się tradycyjnie w Starostwie Powiatowym w Sochaczewie. Blisko 60 uczniów ze szkół z terenu powiatu przystąpiło do części pisemnej finału. Czworo uczestników, którzy wykazali się największą wiedzą spośród wszystkich, przeszło do drugiego etapu finału. Przed komisją konkursową prezentowali swoją wiedzę, odpowiadając na jeszcze trudniejsze i bardziej szczegółowe pytania. W tym roku dotyczyły one tematyki biograficznej, ikonograficznej oraz wiedzy ogólnej z zakresu historii polskiego państwa podziemnego i zmagań ostatnich wyklętych z władzami komunistycznymi, także na ziemi sochaczewskiej.

Uczniowie nagrodzeni

W komisji konkursowej zasiedli poseł na sejm RP Maciej Małecki, dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą Paweł Rozdżestwieński, kustosz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą Jakub Wojewoda, radny sejmiku województwa mazowieckiego Łukasz Gołębiowski oraz nauczyciel historii Karol Grzegorzak.

Pierwsze miejsce, w tegorocznej VII edycji konkursu wiedzy o Żołnierzach Wyklętych zajął Konrad Pieńkowski, uczeń III klasy Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sochaczewie. Co ciekawe, Konrad potwierdził swoją wiedzę, zwyciężając drugi rok z rzędu. Komisja zdecydowała, że w tegorocznym konkursie nie będzie przyznane miejsce drugie, a trzecie ex aequo zajęli: Klaudia Janicka, uczennica klasy III gimnazjum w Lasocinie oraz Adrian Czubak, uczeń klasy I Liceum Ogólnokształcącego im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Starostwo Powiatowe

w Sochaczewie

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNocna Drogę Krzyżową
Następny artykułLekcja o hazardzie