Strona główna Kultura Pamięć o Niezłomnych będzie trwać

Pamięć o Niezłomnych będzie trwać

322
0
PODZIEL SIĘ

W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą 1 marca odbyło się XI Muzealne Spotkanie z Niezłomnymi. Wzięli w nim udział w nim uczniowie sochaczewskich szkół, historycy oraz uczestnicy Powstania Warszawskiego. Honorowy patronat objął Andrzej Duda,   prezydent RP.

Uroczystości rozpoczęły się przy moście im. gen. Tadeusza Kutrzeby w Witkowicach. Jak co roku, zapalono tam światła pamięci w miejscu walki porucznika Łukasza Cieplińskiego i porucznika Jana Tabortowskiego.

Potem w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą odbyła się uroczysta konferencja. Jakub Wojewoda, kustosz muzeum, wygłosił wykład biograficzny „Wyklęci znad Bzury: komandor por. Kazimierz Bielawski i major Walerian Tumanowicz”. Przypomniał ich sylwetki. Obaj byli uczestnikami kampanii wrześniowej w 1939 roku.

Komandor por. Kazimierz Bielawski walczył w szeregach Armii „Pomorze”. Był też komendantem jenieckiego szpitala, który powstał na terenie fabryki w Chodakowie, gdzie z oddaniem ratował życie pacjentom. Przeżył wojnę, ale w 1949 roku skazany został na 15 lat więzienia. W więzieniu spędził 5 lat. Dalsze losy Bielawskiego nie są znane.

Z kolei Walerian Tumanowicz pochodził z rodziny polskich Ormian. W trakcie walk nad Bzurą dowodził I batalionem 146 pułku piechoty. Potem zaangażował się w działalność konspiracyjną w Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. W 1947 roku został stracony w krakowskim więzieniu przy ul. Montelupich.

Przez ostatnich 11 lat w muzeum zaprezentowano  łącznie 15 sylwetek zasłużonych dla walk o wolną Polskę. Za realizowany od 10 lat projekt „Wyklęci znad Bzury” Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II batalionu 18 pułku piechoty zostało w tym roku laureatem Nagrody im. Danuty Siedzikówny „Inki” przyznawanej przez Fundację Armii Krajowej. O czym piszemy obok.

Co roku placówka gości w swoich murach naocznych świadków wydarzeń, w tym uczestników Powstania Warszawskiego. W tym roku byli to Michalina Kuc, pseudonim „Krystyna” oraz kapitan Stanisław Lipiński, pseudonim „Kadet”.

Uczestniczka Powstania wspominała konspiracyjne czasy, w tym wielodniowe przedzieranie się przez lasy, ukrywanie w warszawskich kanałach. Jak wspominała, wraz z wybuchem wojny straciła dom i bliskich, a rodziną stali się dla niej partyzanci.

W trakcie spotkania Michał Górny, pracownik muzeum, zaprezentował broń używaną w konspiracji. Na koniec odbył się pokaz trailera i fotografii promujących film dokumentalny „Skowronek – żołnierze Sochaczewa” przygotowywany przez  Muzealną Grupę Historyczną. Realizowany on był w lasach w okolicach Iłowa. Autorami produkcji są Marcin Szmidt i Konrad Garbacz. Film opowiada o oddziale partyzanckim „Socha”.

UM/ BN

Fot. MZSiPBnadB

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKluby dogadane
Następny artykułNocna Drogę Krzyżową