Oszuści zaatakowali kolejny raz! Seniorze nie daj się oszukać

Dosłownie kilka minut temu na terenie powiatu sochaczewskiego doszło do próby oszustwa metodą „na policjanta”. Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności.

 Kilka minut temu na terenie powiatu sochaczewskiego doszło do próby oszustwa metodą „na policjanta”. Zwracamy się z prośbą do wszystkich mieszkańców naszego powiatu o zachowanie szczególnej ostrożności. Rozmawiajcie ze swoimi rodzicami lub dziadkami i przypominajcie im, by nikomu nie przekazywali pieniędzy, które są zazwyczaj oszczędnościami całego życia.

Przestępcy kontaktują się ze swoją ofiarą telefonicznie i podają za członka najbliższej rodziny, urzędnika państwowego lub funkcjonariusza Policji lub innej służby. Proszą o przekazanie określonej kwoty, przekonując, że oni lub ich bliscy znaleźli się w trudnej sytuacji, np. brali udział w wypadku drogowym i aby uniknąć odpowiedzialności, muszą wpłacić określoną sumę pieniędzy. Mogą również przekonywać, że rozpracowują grupę przestępczą i przekazanie im pieniędzy zapobiegnie kradzieży środków z konta bankowego.

Metod działania sprawców jest wiele i ciągle się zmieniają. Oszuści wykorzystując naiwność seniorów i chęć niesienia pomocy bliskim powodują, że starsze osoby tracą oszczędności życia przekazując je obcym lub pozostawiając w umówionym miejscu, np. koszu na śmieci. Aby zdobyć pieniądze, część z seniorów zaciąga kredyty w bankach.

Przypominamy!

 Nigdy nikomu nie podawaj ile posiadasz pieniędzy, nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz, nigdy nie zostawiaj pieniędzy w bramach, koszach na śmieci lub innych miejscach wyznaczonych przez rozmówcę, jeżeli dzwoni do Ciebie osoba podająca się za syna, córkę, wnuczka i potrzebuje od Ciebie pieniędzy, rozłącz się i zadzwoń do najbliższych (najlepiej z innego telefonu), by to potwierdzić, nie wypłacaj z banku dużych sum pieniędzy bez konsultacji z najbliższymi. Ty działasz pod presją czasu z nadzieją, że pomożesz osobie najbliższej. Twoja rodzina może mieć inne spojrzenie na tą sytuację. Jeśli ktoś próbował Cię oszukać lub padłeś ofiarą oszustów – natychmiast powiadom najbliższą jednostkę Policji.

Zapamiętajmy!

Prawdziwi policjanci nigdy nie informują osób postronnych o podejmowanych działaniach, a szczególnie o tajnych akcjach. Nigdy nie odbierają i nie przekazują pieniędzy. Jeśli odbierzemy telefon i nasz rozmówca będzie przedstawiał się jako np. funkcjonariusz CBŚP czy prokurator i pojawi się temat związany z koniecznością przekazania przez nas na jakikolwiek cel pieniędzy, natychmiast dzwońmy pod nr 997, czy 112 po prawdziwych policjantów.

Jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 czy 997- zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy na pewno rozłączyłeś poprzednią rozmowę, a najlepiej skorzystaj z innego aparatu telefonicznego np. od sąsiada.

mł. asp. Agnieszka Dzik

fot. policja

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz