Strona główna Żelazowa Wola O kulturze i sztuce

O kulturze i sztuce

485
0
PODZIEL SIĘ

W Muzeum Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli odbędzie się 29 marca seminarium edukacyjne nawiązujące do wystawy czasowej „Nowoczesność i tradycja.

Park-pomnik w Żelazowej Woli”. To druga z kolei konferencja naukowa poświęcona przeplataniu się różnych dziedzin sztuki w odniesieniu do historii Muzeum i Parku w Żelazowej Woli, oraz twórczości kompozytora.

W programie pierwszej części tego seminarium przewidziane jest wystąpienie Marioli Wojtkiewicz z odczytem „Ekspozycje stałe w Domu Urodzenia Chopina”. Po niej głos zabierze Katarzyna Marzęcka, która przedstawi referat „Odczytując dziedzictwo. O rozwijaniu kompetencji kulturowych przez edukację”. O Żelazowej Woli w dokumencie i fabule mówić będzie Marta Wrona, a o stylu parku-pomnika w Żelazowej Woli – Anna Tarnowska. W południe, po obiedzie przewidziane jest zwiedzanie muzeum oraz wystawy czasowej.

Po przerwie trzy wystąpienia – dr hab. Agnieszki Rosales Rodriguez o romantycznym domu artysty a współczesne muzeum, dr hab. Marty Leśniakowskiej, prof. Instytutu Sztuki PAN o dworze polskim i kulturze europejskiej XIX i XX wieku oraz dr hab. Marcina Gmysa, prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza na temat narodowych wątków w twórczości Chopina, Szymanowskiego i Paderewskiego.

Na zakończenie uczestnikom seminarium przedstawiony zostanie recital fortepianowy.

BN