Strona główna Młodzieszyn Nocą przeszła wichura

Nocą przeszła wichura

595
0
PODZIEL SIĘ

Taka wichura, jaka wydarzyła się w nocy z 16 na 17 marca na terenie gmin Sochaczew i Młodzieszyn nie zdarza się często.

Tym razem podmuchy wiatru były tak silne, że zdewastowane zostały domostwa oraz część zabudowań gospodarczych. Wiatr powalił też wiele drzew oraz linie energetyczne.

 Pierwsze uderzenie silnego wiatru poszło na Bronisławy. Wichura zerwała tam całkowicie dach na jednym z domów.

– To był całkiem nowy dach. Mimo, że był przymocowany solidnie szpilkami to blacha spod nich wyszła. Potrzeba teraz wzmocnić poszycie dachowe, aby nie zwaliło się na dom. To duże i odpowiedzialne zadanie. Jednak nasi mieszkańcy sami sobie z tym nie poradzą – mówi Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew.

 Potrzebna pilna naprawa

 Zniszczenie gospodarstwa jest tak ogromne, że mieszkanie w domu jest praktycznie niemożliwe. Jest spore zagrożenie zawalenia się konstrukcji dachu. W domu w Bronisławach mieszka sześcioosobowa rodzina z dwójką małych dzieci. Nie tylko dach na budynku mieszkalnym jest zerwany. Dodatkowo zdemolowana została całkowicie drewniana stodoła, w której były maszyny rolnicze. Nie wiadomo w jakim są stanie, gdyż są pod zwałami desek ze stodoły. W wichurze ucierpiały też zwierzęta gospodarcze. Zniszczenia objęły również pomieszczenie w którym magazynowana jest pasza.

Akcja ratunkowa rozpoczęła się w środku nocy. W pomoc zaangażowali się strażacy z jednostki ratowniczo gaśniczej z Sochaczewa, z OSP w Mokasie i Wyczółkach. Zabezpieczali dach w strugach deszczu i przy porwistym wietrze. Do pomocy poszkodowanej rodzinie od razu włączył się wójt Mirosław Orliński, a także radna Agnieszka Malik wraz z sołtysem z wsi Bronisławy – Sylwestrem Sajdakiem.

Bardzo dziękuję za szybką interwencję pana wójta oraz Wojciecha Ćwiklińskiego – dyrektora Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej i Lucjana Felczaka z OSP w gminie Sochaczew. Od razu zaangażowali się w pomoc dla tych ludzi. Jednak nadal proszę o pomoc, by ułatwić poszkodowanym godne mieszkanie – apelowała radna Agnieszka Malik na sesji Rady Gminy 20 marca.

– To wielkie nieszczęście, jakie spotkało tę rodzinę. Na pewno nie zostawimy ich samych sobie. Trzeba odbudować więźbę dachową i zrobić cały dach po nowemu. Zorganizujemy co potrzeba. Ze strony gminy zapewnimy także pomoc finansową, jak i materialną – zapewnia Mirosław Orliński.

Zdemolowało też sąsiadów

Huraganowy wiatr dopadł również mieszkańców Adamowej Góry. Tam wiatr wyrwał szczyty budynku, a na drugim domu zerwał część dach. Inne domostwa w tej miejscowości miały mniejsze szkody, ale również wymagające pomocy strażaków.

Na terenie Adamowej Góry aktywnie pomagali mieszkańcom strażacy z Sochaczewa oraz OSP z Kamionu i Młodzieszyna. Potrzebne było rozebranie części konstrukcji domu i zabezpieczenia zwalonej elewacji oraz dachu. Kolejne wezwanie do zabezpieczenia kolejnego dachu w Adamowej Górze dotarło do strażaków o świcie. Strażacy musieli też odpowiednio zabezpieczyć uszkodzone budynki oraz usunąć elementy garaży, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu, gdyby porwał je silny wiatr.

Teraz poszkodowanym jest potrzebna wszelka pomoc. W ramach pomocy w gminie Sochaczew należy kontaktować się pod nr 506 286 110, 602 447 459. Można też kierować pytania w sprawie pomocy do radnej Agnieszki Malik pod jej nr 571 244 250.

Również w gminie Młodzieszyn organizowana jest pomoc finansową dla poszkodowanych w ostatniej wichurze w miarę własnych możliwości.

Bogumiła Nowak

Fot. OSP Kamion