Strona główna Sochaczew miasto Najpierw stary potem nowe

Najpierw stary potem nowe

610
0
PODZIEL SIĘ
fot. archiwum

W połowie kwietnia, jak wynika z naszych informacji, Urząd Miejski powinien ogłosić przetarg na zakup nowych autobusów w ramach projektu „Sochaczewski Eko-bus”.

Ale na tym nie koniec. Miasto planuje również zakup jednego używanego autobusu, który zastąpi najbardziej wyeksploatowany pojazd będący w zasobach Zakładu Komunikacji Miejskiej. Na jego zakup ma być przeznaczonych 120 tys. zł. Część tych środków, czyli 100 tys. zł będzie pochodziło z budżetu gminy Sochaczew. Dodajmy, że wspólny zakup autobusu związany jest z ponownym uruchomieniem przez ZKM połączeń na terenie gminy.

Szkoda, że obydwa samorządy dopiero po czterech latach doszły do porozumienia w sprawie wspólnego transportu publicznego. Marnując tym samym okazję, jaką dawało podpisane w 2015 roku porozumienia dotyczącego budowy wspólnej sieci połączeń transportu zbiorowego. Przypomnijmy, że podpisały je miejski samorząd i gminy: Sochaczew, Brochów i Nowa Sucha, w ramach projektu „Mazowiecka Dolina Bzury”. Cztery samorządy miały wspólnie starać się o zakup nowych, ekologicznych autobusów dla Zakładu Komunikacji Miejskiej w Sochaczewie oraz opracować nowy program transportu zbiorowego na terenie miasta i graniczących z nim gmin. Nic jednak z tego nie wyszło. I miasto było zmuszone do samodzielnego wystąpienia z wnioskiem o dofinansowanie zakupu nowych pojazdów dla ZKM.

To z kolei spowodowało, że zamiast planowanych 10 autobusów Zakład dostanie pięć. Jak już informowaliśmy, zostaną one zakupione w ramach projektu Sochaczewski Eko-bus. Koszt jego realizacji to 9 929 223 złotych, z czego 7 079 000 złotych to środki zewnętrzne. Dzięki nim już w tym roku na ulicach Sochaczewa pojawi się pięć ekologicznych autobusów, w tym trzech elektrycznych.

Dodajmy, że projekt „Sochaczewski Eko-bus”, który jest już realizowany od ubiegłego roku, składa się z kilku elementów, m.in. zakupu dwóch biletomatów, wymiany 26 wiat przystankowych, montażu pięciu elektronicznych tablic z dynamicznym rozkładem jazdy, utworzenie stanowiska ładowania autobusów elektrycznych, montaż stojaków rowerowych w najpopularniejszych punktach przesiadkowych, połączenie ścieżek rowerowych na moście i w ulicy Staszica.

W ramach projektu planuje się także utworzenie na terenie bazy ZKM punktu wydawania biletów miesięcznych. Te papierowe przejdą do historii, ponieważ nowe będą miały kształt karty kredytowej. Aby je doładować na kolejny miesiąc, nie trzeba jechać do biura ZKM, zrobimy to w biletomacie.

Jerzy Szostak

Fot.: Archiwum Expressu Sochaczewskiego

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZagrają o medale
Następny artykułSprzedam las