Strona główna Sochaczew miasto Najlepsza ósemka wolontariuszy w powiecie

Najlepsza ósemka wolontariuszy w powiecie

539
0
PODZIEL SIĘ

W Państwowej Szkole Muzycznej w Sochaczewie odbyła się 21 marca XIII Edycja Powiatowego Konkursu „Ośmiu Wspaniałych”.

Lokalny Komitet Organizacyjny Samorządowego Konkursu Nastolatków ,,8 Wspaniałych” wraz ze Starostwem Powiatowym w Sochaczewie oraz samorządami gminnymi z powiatu sochaczewskiego, wybrał najlepszych wolontariuszy.

W tym roku bezkonkurencyjna była Weronika Pisarek, uczennica Zespołu szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Sochaczewie.

Konkurs „8 Wspaniałych” organizowany jest przez fundację „Świat na Tak”. Jego celem jest wybranie i uhonorowanie młodych wolontariuszy, którzy na co dzień z zaangażowaniem i oddaniem poświęcają bezinteresownie swój czas dla potrzebujących. Pomagają i towarzyszą słabszym, samotnym, chorym, ubogim, dzieciom, seniorom, czy zwierzętom.

– Wyróżniający się wolontariusze to tacy, którzy podejmują różne pozytywne inicjatywy na rzecz społeczności szkolnej i środowiska lokalnego, zachęcają rówieśników do działań prospołecznych, podejmują przedsięwzięcia przeciw przemocy i agresji w szkole, prezentują aktywną postawę w przeciwdziałaniu uzależnieniom wśród młodzieży. I takich uczniów mamy. Tegoroczne wybory najlepszych były bardzo trudne, ale też wykazały, jak wspaniałą i pełną poświęcenia mamy młodzież – stwierdziła Jolanta Gonta, starosta sochaczewski, w trakcje uroczystej gali.

Najlepsi z najlepszych

W tym roku startowało 22 wolontariuszy i 5 grup wolontarystycznych. W kategorii grupowej wyróżniona została grupa ze Szkoły Podstawowej nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Króla Władysława Jagiełły w Sochaczewie. Natomiast nagrodę grupową zdobyła grupa z SP im. Kornela Makuszyńskiego w Kozłowie Biskupim.

Nagrodę w kategorii Ósemeczka Junior uzyskała najmłodsza tegoroczna wolontariuszka Patrycja Kantarska z SP im. Janusza Kusocińskiego w Wyczółkach. Natomiast w konkursie indywidualnym Ósemką wybrana została Marta Plichta.

Laureatami konkursu na „8 Wspaniałych” wybrano w tym roku uczniów z całego powiatu sochaczewskiego. Niektórzy z nominowanych zebrali po kilkanaście rekomendacji. Najlepsza ósemka pojedzie na konkurs wojewódzki. Ma też w nagrodę przyznany wyjazd na ogólnopolską galę w dniach 6-8 czerwca w Białogardzie.

W tym roku wybrani zostali: Julia Krysztofiak, rekomendowana przez organizacje z gminy Młodzieszyn, Natalia Ludwiczak z rekomendacjami z Erminowa, Bartosz Matuszewski – mający wsparcie z gminy Młodzieszyn, Natalia Modrzejewska z rekomendacją z Iłowa, Bolesław Niewadzi – uczeń z ZSCKU w Sochaczewie, Eliza Olejniczak – reprezentująca MOPS w Sochaczewie, Elżbieta Pietraszewska z Sochaczewa oraz Weronika Pisarek – uczennica ZSCKP w Sochaczewie.

Laury wręczali laureatom – starosta oraz przedstawiciele sochaczewskich gmin, które ufundowały nagrody.

Zwycięska Weronika

Z tego grona wybrana została na najlepszą wolontariuszkę roku Weronika Pisarek, ucząca się w sochaczewskiej „Osiemdziesiątce”. Kształci się na cukiernika. Jednak jej wielkim marzeniem jest zostać ratownikiem medycznym. Na co dzień jest jedynym wolontariuszem pracującym w świetlicy Caritasu przy Kościele św. Wawrzyńca w Sochaczewie. Zaraz po zajęciach szkolnych idzie na całe popołudnie do pracy w świetlicy.

– Lubię pracować jako wolontariusz. Choć kształcę się na cukiernika, to jednak chciałabym w przyszłości zająć się ratownictwem medycznym i pomagać ludziom poszkodowanym w wypadkach – mówiła Weronika.

W tym roku wykazała się, udzielając pierwszej pomocy przedmedycznej kobiecie potrąconej przez samochód na jednym z sochaczewskich przejść.

Tradycyjnie jak co roku, wręczono też „Zielone Ósemnki” zaprzyjaźnionym osobom wspierającym wolontariat. W tym roku uzyskali je Paweł Osiński z firmy Supra oraz Anna Wróblewska – dyrektor PSM w Sochaczewie.

Imprezę artystycznie uświetniła grupa Jagódki z Przedszkola Miejskiego nr 4 w Sochaczewie z wokalno-tanecznym programem „Na ułańską nutę” oraz młodzież z SP nr 6 ze spektaklem „Żeby serca nie wychłodły”. Na koniec laureatka Weronika Pisarek podzieliła tort.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak