Strona główna Sochaczew miasto Na zdrowie mieszkańcom

Na zdrowie mieszkańcom

485
0
PODZIEL SIĘ

Każdego roku sochaczewski samorząd organizuje prozdrowotne programy profilaktyczne.

Także i w tym mieszkańcy Sochaczewa będą mogli skorzystać z badań ultrasonografem, profilaktyki raka piersi czy nieodpłatne szczepionki dla seniorów.

Staramy się przygotować możliwie pełną ofertę dla jak największej grupy mieszkańców miasta. W tym roku duży nacisk położymy na profilaktykę i poprawianie świadomości społecznej w dziedzinie zapobiegania chorobom cywilizacyjnym – mówi Joanna Kamińska, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Urzędu Miejskiego w Sochaczewie.

W ubiegłym roku z badań mammograficznych skorzystało blisko tysiąc mieszkanek Sochaczewa. Każdego miesiąca w naszym mieście gościł przynajmniej jeden mammobus, w którym wykonywane były nieodpłatne badania piersi. Tak samo będzie w 2019 roku.

Najbliższe badania mammograficzne przeprowadzone zostaną 21 marca oraz 5, 10 i 23 kwietnia. Sfinansuje je NFZ, a to oznacza, że zbadać mogą się kobiety w wieku od 49 do 70 roku życia, które przez ostatnie dwa lata nie korzystały z tej możliwości. Panie przed 49 rokiem życia i po siedemdziesiątce mogą skorzystać z badań w dniach 25 i 26 maja, z okazji Dnia Matki, które finansuje Urząd Miejski.

Niestety w tym roku nie uda się przeprowadzić wspólnie z Fundacją Ronalda McDonalda badań ultrasonograficznych najmłodszych mieszkańców Sochaczewa.

Wynika to z przyczyn technicznych. Fundacja oczekuje na nowy ambulans, dlatego akcję przeprowadzimy dopiero w przyszłym roku – mówi Joanna Kamińska. W ubiegłym roku przebadanych zostało 208 dzieci w wieku od dziewiątego miesiąca do szóstego roku życia. Pozwoliło to na wczesne wykrycie odstępstw od normy u 53 małych pacjentów, dzięki czemu dzieci zostały skierowane do specjalistów.

Bardzo cenimy sobie trwającą kilka lat współpracę z Fundacją Ronalda McDonalda. Miasto pokrywa koszt przeprowadzonych badań, to jest 69 złotych za osobę, co jest stawką bardzo atrakcyjną, biorąc pod uwagę, że na rynku komercyjnym przeprowadzenie USG kosztuje około 150 zł – dodaje naczelnik.

W tym roku będzie natomiast kontynuowana współpraca miasta z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Dzięki temu dwa razy w miesiącu (w każdą pierwszą i trzecią środę) sochaczewianie mają możliwość oddania krwi w ustawionym na placu Kościuszki krwiobusie. Najbliższa taka akcja zaplanowana została na 20 marca. Należy dodać, że w 2018 r. mieszkańcy Sochaczewa oddali 240 litrów krwi.

Jesienią wrócą bezpłatne szczepienia przeciwko grypie. Objęci zostaną nimi mieszkańcy powyżej 60 roku życia: – Z doświadczenia wiemy, że 500 szczepionek to ilość optymalna dla takiego miasta jak Sochaczew. Dlatego od pięciu lat zakupujemy ich właśnie tyle – podkreśla naczelnik Kamińska.

W tym roku miasto planuje zorganizować „Białą Sobotę”, w ramach której będzie można bezpłatnie wykonać takie badania jak EKG, pomiar poziomu cholesterolu i glukozy, czy pomiar ciśnienia krwi. Wyniki będzie można na miejscu skonsultować ze specjalistami.

Na 2019 rok zaplanowano także badania densytometryczne, w ramach których będziemy mogli sprawdzić gęstość swoich kości.

UM/ jur

fot.pixabay

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułO kulturze i sztuce
Następny artykułKażdy pograć może