Strona główna Sochaczew miasto Mapa drogowa Nowej Piątki

Mapa drogowa Nowej Piątki

488
0
PODZIEL SIĘ

Budżet państwa jest gotowy, by sfinansować wszystkie programy z Nowej Piątki PiS. A środki na ich realizację będą pochodziły z uszczelnienia polityki fiskalnej poinformował na konferencji prasowej, która odbyła się 6 marca poseł Maciej Małecki.    

Fundusze na Nową Piątkę PiS mieszczą się w obecnym budżecie, ponieważ cała polityka gospodarcza Prawa i Sprawiedliwości opiera się na zasadach uszczelniania finansów publicznych i efektywnego zarządzania zasobami państwa – wyjaśniał podczas konferencji poseł Maciej Małecki. Jak dodał nowe propozycje programowe PiS mają być finansowane m.in. ze zmniejszenia luki VAT i CIT. Co tylko w przypadku VAT ma przynieść od 4 do 6 mld zł rocznie. Z kolei   niższe podatki od pracy, niższy CIT, mały ZUS, program Polska Bezgotówkowa i technologie ograniczające m.in. przemyt przyniosą w ciągu 2-3 lat 14 do 24 mld zł wyższe wpływy do budżetu. Natomiast uszczelnienie NFZ polegające na wdrożeniu e-recept, e-zwolnień oraz i e-skierowań to oszczędność od 1 do 2 mld zł rocznie. Uszczelnienie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych poprzez wdrożenie e-składki oraz e-zwolnienia ma przynieść od 2 do 3 mld zł rocznie. Do tego dochodzą środki pozyskane z   tzw. impulsu fiskalnego, czyli z pobudzenia konsumpcji co ma przynieść od 3 do 6 mld zł rocznie.

Z szacunków rządu wynika, że roczny koszt: odbudowy lokalnych połączeń autobusowych to ok. 800 mln zł, zwolnień z PIT do 26. roku życia to około 2 i pół mld zł, wyższych kosztów uzyskania przychodu około 8 mld zł, Emerytura Plus – około 9 i pół mld zł, a uzupełnienia programu 500 plus – ok. 18,5 mld zł.

Gotowa jest już również tzw. mapa drogowa, czyli terminy wprowadzania poszczególnych programów Nowej Piątki PiS. Jak poinformował Maciej Małecki program „Infrastruktura” – czyli przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych rozpocznie się na przełomie kwietnia i maja   Gminy i powiaty dostaną wsparcie państwa na organizowanie przetargów na przewozy lokalne, w których każdy przewoźnik będzie mógł startowa. Z kolei „Rodzina 500 Plus od pierwszego dziecka” wejdzie w życie 1 lipca a program „Młodzi bez podatku PIT” – 1 października. Tego samego dnia zostanie także uruchomiony program „Praca z niższymi kosztami”, czyli obniżenie kosztów pracy będzie dotyczyło wszystkich pracujących poprzez podniesienie kosztów uzyskania przychodu oraz obniżenie PIT-u z 18 proc. do 17 proc.

Natomiast wprowadzenie „Emerytury Plus – dla starszych i słabszych”, w ramach którego dodatkowe 1100 zł otrzymają rocznie wszyscy emeryci i renciści wejdzie w życie 1 maja.

Maciej Małecki dodał, że Nowa Piątka PiS to pakiet przełomowych programów dla wszystkich Polaków. Dzięki niemu Polska będzie się rozwijać szybciej i równomierniej, a efekty wzrostu gospodarczego trafią do wszystkich jej mieszkańców, a nie jedynie do najbogatszych grup społecznych jak to było do tej pory.

Taką politykę gospodarczą proponujemy również Unii Europejskiej, czyli zmniejszenie biurokracji, oszczędności i rozwój, którego efekty odczują wszyscy Europejczycy, a nie tylko jak do tej pory elity brukselskie. Pokazaliśmy, że potrafimy pracować na rzecz takich celów. Nasze osiągnięcia chwalą raporty UE i Komisja Europejska – stwierdził poseł.

Jerzy Szostak

Fot.: Jerzy Szostak