Strona główna Sochaczew gmina Gminy gotowe na e-dowody

Gminy gotowe na e-dowody

437
0
PODZIEL SIĘ

Od poniedziałku, 4 marca, przyjmowane są wnioski o wydanie nowych dowodów osobistych. Stare zasady odeszły do przeszłości.

Nowe dowody będą mieć warstwę elektroniczną, co umożliwi szersze zastosowanie dokumentu niż to ma miejsce dotychczas.

 Na terenie powiatu sochaczewskiego wszystkie urzędy stanu cywilnego i biura ewidencji ludności przygotowane są na nadchodzące zmiany. Jedynie mieszkańcy są sceptyczni.

– Ludzie pytają, dowiadują się, na czym będzie polegać ta zmiana. Nie przewiduję wielkiego szału. Ludzie mają do tego jeszcze obiekcje. Są pełni obaw. Zobaczymy, co będzie dalej i jak to zadziała. Na ile okaże się dla nich użyteczne. Nie spodziewam się natłoku chętnych – mówi Marianna Robak, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Iłowie.

Podobną opinię ma Wiesława Kmiecińska, pracownik USC w Młodzieszynie. Jak mówi, nie widać specjalnego zainteresowania tematem pojawienia się nowych dowodów.

– Nie zaobserwowałam wzmożonego ruchu. Było podobnie jak w ubiegłym roku, o tej samej porze. Zmieniali ci, co musieli i wyrabiali po raz pierwszy – stwierdza Wiesława Kmiecińska.

Wnioski o wydanie dowodu osobistego według starego wzoru przyjmowane były tylko do 1 marca, do godziny 11.30. Jednak tłoku większego niż w poprzednich tygodniach nie było nigdzie na terenie powiatu. Od piątku, od 11.30 do poniedziałku rano, czyli 4 marca trwała przerwa techniczna. Konfigurowano system w Rejestrze Dowodów Osobistych oraz wprowadzano nowy wzór dokumentów, które posiadają warstwę elektroniczną. Już wcześniej, bo od środy 27 lutego ze względu na prace techniczne czasowo wyłączona była możliwość elektronicznego złożenia wniosku o dowód osobisty. Jeśli jednak ktoś wcześniej złożył wniosek, a były w nim jakieś braki, to do 1 marca mógł je uzupełnić, by dostać stary typ dowodu. Po tym terminie jest już konieczność składania nowego wniosku.

– Tylko przed feriami był u nas nieco większy ruch. Zgłaszali się ci, którzy chcieli wymienić stare dowody, bo te straciły swą ważność, i trochę osób, które chciały wyrobić dokumenty dzieciom i młodzieży wyjeżdżającej na wypoczynek, lub chcących podjąć pierwszą pracę. Rok temu był znacznie większy ruch – dodaje Marianna Robak.

– Przed zimowym wypoczynkiem również było więcej wniosków od najmłodszych mieszkańców gminy. Teraz przed zmianami w dowodach nie było większego ruchu. Przyjęliśmy tylko kilka wniosków na starych zasadach. Ruch zgłaszających o wydanie pierwszych dowodów lub wymianę nieważnych był porównywalny do tego w ubiegłym roku – mówi Natalia Makowska, pracownik USC w Brochowie.

Nowy dowód osobisty spełnia wszystkie dotychczasowe funkcje. Nowy dokument jednak ma ten plus, że może służyć do uwierzytelniania w e-usługach administracji publicznej oraz do popisywania dokumentów elektronicznych. Dotychczasowe dowody zachowują swoją ważność do terminu ważności i nie trzeba ich wymieniać.

BN

Fot. MUW