Strona główna Sochaczew miasto Gaz nie dla wszystkich

Gaz nie dla wszystkich

624
0
PODZIEL SIĘ

Od kilku lat mieszkańcy ulicy Chopina zabiegają o podłączenie ich budynków do sieci gazowej Firmy Sime Polska.

Jednak ich starania o ogrzewanie budynków ekologicznym paliwem rozbijają się o   biurokratyczne przepychanki z Mazowieckim Zarządem dróg Wojewódzkich.

Najpierw myśleliśmy, że gaz do naszych posesji uda się podłączyć przy okazji budowy sieci kanalizacji sanitarnej, kiedy to ulica Chopina została rozkopana i była okazja do położenia w niej gazociągu. Nic jednak z tego nie wyszło. Podobnie jak teraz, kiedy Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich przystąpił do generalnego remontu naszej ulicy – powiedzieli nam właściciele posesji położonych przy Chopina. Jak dodają, pisma w tej sprawie, pod którymi podpisało się kilkudziesięciu właścicieli, wysłano zarówno do Sime Polska, jak i do burmistrza Sochaczewa. Nie przyniosły one jednak spodziewanego rezultatu. Choć mieszkańcy liczą, że być może gazociąg uda się jeszcze wybudować.

Burmistrz interweniował

Okazało się, że władze miasta chcą pomóc mieszkańcom, ale nie posiadają żadnych możliwości wpływu na działania spółki, ponieważ jest to niezależna firma.

Mimo to burmistrz po otrzymaniu informacji, że zarządca drogi – którym jest Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich – zamierza przystąpić do przebudowy ulicy Chopina, zorganizował w listopadzie 2017 roku spotkanie z przedstawicielami Sime Polska. To właśnie na nim poruszono sprawę umieszczenia w ulicy Chopina nitki gazowej przed przystąpieniem do prac związanych z jej przebudową. Jak wynika z naszych informacji, obecny na spotkaniu przedstawiciel spółki poinformował burmistrza, że sprawa zostanie przeanalizowana przez firmę. Potem trzykrotnie władze miasta zwracały się pisemnie w tej sprawie do władz Sime.

Dodajmy, że miejski samorząd, który na własny koszt wykonał dokumentację techniczną przebudowy ul. Chopina, wychodził z założenia, że przy sporządzaniu projektu należałoby uwzględnić w nim budowę sieci gazowej. Jak wynika z posiadanej przez nas kopii pisma, burmistrz Piotr Osiecki ostatni raz zwracał się do władz spółki w tej sprawie po otrzymaniu prośby mieszkańców ulicy Chopina, czyli w połowie ubiegłego roku.

Odmowna decyzja

 Okazuje się, że sprawa nie jest tak prosta, a spółka chciała spełnić oczekiwania mieszkańców ulicy Chopina. W przesłanym do nas oświadczeniu firma poinformowała nas, że: „W związku z docierającymi do spółki SIME Polska Sp. z o.o. sygnałami o niewywiązaniu się przez naszą spółkę z obietnicy budowy sieci gazowej w ulicy Chopina w Sochaczewie (droga wojewódzka nr 705) informujemy, że mimo szczerych chęci oraz dokonania przez SIME Polska Sp. z o.o. należytych starań w celu budowy sieci gazowej w ww. drodze, dwukrotnie otrzymaliśmy decyzję odmawiającą lokalizacji sieci gazowej w pasie drogi wojewódzkiej nr 705 w Sochaczewie. Decyzje odmowne zostały wydane przez Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie dnia 30 lipca 2014 r. oraz dnia 28 marca 2017 r. Nie wykluczamy jednak podjęcia dalszych działań w celu wybudowania sieci gazowej w ulicy Chopina w Sochaczewie w przyszłości”.

Miejmy nadzieję, że tak się stanie i mieszkańcy doczekają się w końcu podłączenia swoich budynków do sieci gazowej. Problem polega jednak na tym, że gdyby gazociągu nie udało się wybudować przy okazji remontu Chopina, to będą musieli na to poczekać minimum pięć lat. Tyle wynosi tzw. trwałość projektu. W tym czasie na wyremontowanej ulicy nie można dokonywać żadnych prac, oprócz tych związanych z usuwaniem awarii.

Być może ten okres zostanie wykorzystany przez spółkę na doprowadzenie sieci gazowej do budynków położonych wzdłuż ulic łączących ul. Chopina z ul. Kolejową. Ale, aby tak się stało, właściciele położonych przy nich posesji muszą wyrazić chęć podłączenia budynków do sieci. Ponieważ budowa gazociągu dla samej budowy nie jest dla firmy opłacalna.

Jerzy Szostak

fot.pixabay