Strona główna Młodzieszyn Duży remont obwodnicy

Duży remont obwodnicy

1007
0
PODZIEL SIĘ

Mieszkańców gminy Młodzieszyn w najbliższe miesiące czeka trudny okres w ruchu komunikacyjnym w okolicy Młodzieszyna i Juliopola.

Ma to związek z planowanym remontem w okolicach obwodnicy na drodze krajowej nr 50. Niewykluczone, że okresowo trasa ta będzie wyłączona z ruchu.

Droga krajowa nr 50 przebiega w całości przez województwo mazowieckie. To jedna z najbardziej ruchliwych i przeciążonych transportem drogowym dróg w kraju. Remontowana jest poszczególnymi odcinkami. Obecnie budowane są pobocza w okolicach Płońska i w rejonie obwodnicy Góry Kalwarii. Prace te lada moment zakończą się. Ich koniec planowany jest na przełomie marca i kwietnia. Kolejny odcinek do remontu to właśnie DK 50 w rejonie Młodzieszyna.

Ruszają z wiosną

Według Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad głównym priorytetem inwestycyjnym na lata 2014-2023 jest dokończenie budowy w Polsce spójnej sieci autostrad i dróg ekspresowych, to jest wybudowanie nowych odcinków dróg klasy A. O podjętych decyzjach i planach w sprawie remontów dróg krajowych, w tym DK 50, informuje szczegółowo Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Pod względem natężenia ruchu DK 50 pełni funkcję tranzytowej obwodnicy Warszawy. Droga ta praktycznie została już gruntownie zmodernizowana i wybudowano przy niej obwodnicę Mińska Mazowieckiego, Mszczonowa, Sochaczewa, Żyrardowa oraz przy kilku innych miejscowościach, w tym też Młodzieszyna. Ta trasa jest w regionie najbardziej przeciążona transportem tirów, więc wymaga stałego monitoringu. GDDKiA gwarantuje, że bieżące remonty DK nr 50 będą wykonywane w miarę posiadanych funduszy. Jednak poszczególne odcinki muszą być stale modernizowane. Rejon Młodzieszyna był zgłaszany do prac remontowych z uwagi na konieczność poprawy nawierzchni i wzmocnienie poboczy. Gmina od dawna apelowała do zarządcy o te prace. I w końcu wywalczyła remont.

– Oddział w Warszawie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zaplanował w bieżącym roku remont nawierzchni betonowej oraz naprawę i wzmocnienie poboczy na Drodze Krajowej numer 50 w ciągu obwodnicy Młodzieszyna, na długości około 2,4 kilometra. Wykonawca ma zrealizować to zadanie do 31 sierpnia. Koszt prac wynosi około 28 milionów złotych – informuje Małgorzata Tarnowska, główny specjalista ds. Komunikacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie.

Zmiana w ruchu

Niewykluczone, że będą częściowe wyłączenia określonych odcinków drogowych. Jednak wyłączenia te, jeśli nastąpią, to mogą być jedynie krótkotrwałe. Właśnie z uwagi na to, że DK 50 jest kluczową arterią Mazowsza.

Monika Pietrzyk, wójt gminy Młodzieszyn, z wyprzedzeniem poinformowała mieszkańców o planowanej inwestycji i ewentualnych uciążliwościach związanych z pracami na obwodnicy.

Chcieliśmy poinformować opinię publiczną o planowanym remoncie drogi krajowej numer 50, oraz o wniosku wykonawców przedsięwzięcia działających w imieniu i na rzecz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, o możliwość dopuszczenia na czas określony komunikacji zastępczej przez miejscowość Młodzieszyn, ulice Wyszogrodzką i Sochaczewską – informuje mieszkańców, wójt gminy Młodzieszyn.

– Projekt czasowej organizacji ruchu jest obecnie w przygotowaniu. Szczegóły będzie można wskazać po jego zatwierdzeniu. GDDKiA nie planuje w tej sprawie spotkań z mieszkańcami. Natomiast ewentualne spotkanie z samorządem jest możliwe, jeśli wykonawca zaplanuje objazd przez Młodzieszyn – dodaje Małgorzata Tarnowska.

Ta zmiana organizacji w ruchu to wymóg techniczny. Jak zapewniają w GDDKiA, nie powinny te utrudnienia trwać zbyt długo. Jednak trzeba brać to pod uwagę, wybierając się od kwietnia do sierpnia w podróż, na trasie od Sochaczewa, w kierunku na Wyszogród, czyli możliwość objazdów bocznymi drogami w rejonie Młodzieszyna.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak