Strona główna Sochaczew miasto Czy powstanie amfiteatr?

Czy powstanie amfiteatr?

1003
0
PODZIEL SIĘ

Wbrew krążącym po Sochaczewie informacjom, miasto nie zamierza rezygnować z budowy nowego amfiteatru w miejscu obecnej muszli koncertowej. Jeszcze w tym tygodniu ma zostać ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy inwestycji.

Jak wynika z naszych informacji, Urząd Miejski ogłosi kolejny przetarg mający wyłonić wykonawcę nowego amfiteatru na Podzamczu. Będzie to już trzecie podejście do tej inwestycji. Dwa pierwsze skończyły się niepowodzeniem. Powodem były zbyt wysokie oferty składane przez ewentualnych wykonawców. W pierwszym przetargu za budowę amfiteatru wykonawca zażądał około 13 milionów złotych, a w drugim 16 728 000 zł.

Kosmetyczne korekty

 Tak wysokie cenowo oferty były spowodowane zachwianiem rynku wykonawców, którzy z powodu nadmiaru inwestycji zaczęli dyktować swoje, często odbiegające od rzeczywistości warunki. Co prawda rynek prac budowlanych powoli wraca do normy, to jednak władze miasta zleciły autorowi projektu, czyli firmie Heinle, Wischer und Partner Architekci aktualizację kosztorysów inwestorskich oraz skorygowanie dokumentacji technicznej amfiteatru, by bez straty dla jakości obniżyć koszty tego przedsięwzięcia. A tym samym rozpocząć jej realizację.

Tak samo jak mieszkańcom, zależy mi na dokończeniu prac w rejonie wzgórza zamkowego, a scena wraz z widownią jest niezwykle ważnym elementem zagospodarowania tego obszaru – mówi Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.

Z kolei Urszula Cielniak, naczelnik Wydziału Inwestycji i Modernizacji Urzędu Miejskiego, dodaje, że dokonane zmiany polegają jedynie na wyłączenie z zakresu przewidzianych prac niektórych elementów, które można będzie np. wykonać za rok czy dwa.

Nie wpłynie to na funkcjonalność samego amfiteatru. Rezygnacja z niektórych rozwiązań, według wstępnych szacunków, pozwoli zredukować koszt inwestycji – wyjaśnia Urszula Cielniak.

Spacer nad sceną

 Mający powstać na Podzamczu amfiteatr, w przeciwieństwie do istniejącej muszli, nie będzie przesłaniał widoku na zamek osobom siedzącym na widowni. Obiekt zostanie wpisany w otoczenie zamku nie tylko poprzez półkolisty kształt, ale i samą scenę. A ta będzie otwarta na wzgórze zamkowe.

Sam budynek amfiteatru, o powierzchni 413 m kw. i długości 141 metrów, będzie składał się z trzech części: sceny o wysokości 5 metrów, po której obydwu bokach znajdą się garderoby, toalety – oraz pomieszczeń gospodarczo-magazynowych. Scena zostanie wyposażona w nowoczesny system umożliwiający podwieszanie zarówno oświetlenia, jak i nagłośnienia.

Natomiast wszystkie części budynku amfiteatru zostaną przykryte wspólnym dachem, pełniącym jednocześnie funkcję ścieżki rowerowej, która z obydwu stron zostanie zabezpieczona barierami o wysokości 120 centymetrów. Górna ścieżka będzie zaczynała się w parku przy ulicy Traugutta, a kończyła przy ulicy Podzamcze.

 Tysiące widzów

Przebudowie ulegnie także widownia amfiteatru. Pomieści ona 894 miejsca siedzące, rozplanowane w 8 rzędach o różnicy wysokości 45 cm, podzielone one będą na 5 sektorów ograniczonych ciągami schodów. Do tego dojdzie około 2 tysięcy miejsc stojących. Ocenia się jednak, że ze względu na ukształtowanie terenu i położenie sceny w niecce widowiska w nowym amfiteatrze będzie mogło oglądać dużo więcej osób.

Na widownię będzie można wchodzić zarówno od strony ulicy Traugutta, jak i od ulicy Podzamcze. Ze względu na kształt budynku scenicznego widownia zostanie poszerzona o część obecnego parkingu przy ulicy Podzamcze, z której bezpośrednio będzie można na nią wchodzić. Drugie wejście na widownię zaplanowano od skrzyżowania z ulicą Traugutta. Z kolei od strony południowo-wschodniej widownia zostanie rozbudowana w kierunku istniejącego obecnie wejścia na zamek.

Jerzy Szostak

Fot.: UM Sochaczew