Strona główna Sochaczew miasto Co dalej z Trojanowską?

Co dalej z Trojanowską?

723
0
PODZIEL SIĘ

W dalszym ciągu nie jest znana ostateczna lista samorządów, które otrzymają wsparcie na inwestycje drogowe w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019”. Wśród niech są i te dotyczące dokończenia remontu ulicy Trojanowskiej czy modernizacji ulicy 15 Sierpnia.

Rozstrzygnięcie tegorocznego dofinansowania zaplanowanych inwestycji drogowych z rządowego programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej.

Przypomnijmy, że w ramach naboru wniosków o dofinansowanie na 2019 rok w ramach „Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 – 2019”, do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie wpłynęło 180 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę dotacji prawie 230 mln zł, na ponad 260 kilometrów dróg.

Zasłona milczenia

Co prawda już 30 listopada 2018 roku Zdzisław Sipiera – wojewoda mazowiecki, zatwierdził listę rankingową wniosków o dofinansowanie, ale została ona w połowie grudnia wysłana do Ministra Infrastruktury i Budownictwa w celu jej zatwierdzenia. Tymczasem mijają kolejne miesiące i oprócz umieszczenia na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego informacji, że ostateczna lista dotycząca dofinansowania zostanie opublikowana po jej zatwierdzeniu, nic się nie dzieje.

Dodajmy, że według wstępnej listy sporządzonej przez wojewodę na wsparcie nie mają co liczyć wnioski sochaczewskiego starostwa dotyczące wsparcia trzeciego etapu przebudowy ulicy Trojanowskiej oraz remontu odcinka drogi Żuków – Młodzieszyn. Te znalazły się odpowiednio na 27 i 28 pozycji na liście. W przypadku dróg powiatowych na dofinansowanie mogą liczyć wnioski od pozycji 1 do 25 (włącznie). Tym samym powiat nie mógł oczekiwać wsparcia w wysokości 2 740 503 zł.

Podobny los spotkał wniosek samorządu miejskiego, który ubiegał się o pomoc finansową w wysokości 1 941 600 zł na remont ulicy 15 Sierpnia – na odcinku od Broniewskiego do skrzyżowania z Traugutta i Licealną. A wszystko dlatego, że wniosek miasta znalazł się na 73 pozycji tzw. listy gminnej i uzyskał 18,5 punktu.

 Czas na wnioski

Okazuje się jednak, że nawet gdyby Ministerstwo Infrastruktury zatwierdziło sporządzoną przez wojewodę listę, to istnieje szansa na otrzymanie w tym roku środków potrzebnych zarówno na remont ulicy Trojanowskiej czy 15 Sierpnia. Daje je Fundusz Dróg Samorządowych, którego budżet na remont dróg lokalnych w latach 2019-2028 ma sięgać 36 mld zł. Natomiast w tym roku do rozdysponowania będzie 6 mld złotych. Z czego prawie 500 milionów trafi na Mazowsze. A to oznacza dwukrotnie większą kwotę niż ta, o którą ubiegały się samorządy w ramach programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej. Dodajmy, że wsparcie może wynieść 80 procent kosztów zaplanowanej inwestycji.

Nabór wniosków w ramach Funduszu już się rozpoczął i potrwa do 31 marca. A wnioski dotyczą dofinansowania: budowy, przebudowy i remontu dróg powiatowych i dróg gminnych. Środki można również otrzymać na budowę mostów lokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz na budowy, przebudowy i remonty dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych o znaczeniu obronnym.

Należy mieć tylko nadzieję, że sochaczewskie samorządy skorzystają z tej okazji i jeszcze w tym roku będziemy mogli jeździć zarówno wyremontowaną ulicą Trojanowską, jak i 15 Sierpnia.

Jerzy Szostak

Fot.: Archiwum Expressu Sochaczewskiego