Strona główna Teresin Wysokie noty LKS Mazowsze

Wysokie noty LKS Mazowsze

246
0

Po raz kolejny sekcja zapaśnicza LKS Mazowsze Teresin wygrała krajową klasyfikację współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży za rok 2018 w tej dyscyplinie sportu.

Opracowaniem wyników zajmuje się Zespół Sportu Młodzieżowego – Państwowego Instytutu Badawczego. Zestawienie objęło 100 polskich klubów zapaśniczych specjalizujących się w stylu wolnym.

Klasyfikacja objęła ubiegły rok kalendarzowy i dotyczy nie tylko wyników uzyskiwanych przez zawodników, ale ocenia się również proces szkoleniowy. Wyniki opracowano na podstawie jednolitego dla wszystkich dyscyplin sportu regulaminu ogólnopolskiego współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży. Co ważne, system punktacji obejmuje osiągnięcia w zawodach takich jak: Młodzieżowe Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Polski Juniorów – Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych, Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików. Dokumentuje   wyniki współzawodnictwa w sporcie młodzieżowym w 2018 roku, może więc stanowić cenne narzędzie do analizy siły   poszczególnych klubów i regionów oraz popularności dyscyplin.

Zapaśnicy na czele

Za plecami LKS Mazowsze w zapasach w stylu wolnym uplasowały się LKS Stal Rzeszów oraz LKS Ceramik Krotoszyn. Jeśli chodzi o styl klasyczny, Teresin znalazł się na 24 pozycji wśród 81 zespołów, zaś wśród zapasów kobiet – na 41 miejscu na 89 drużyn.

Bardzo wysokie miejsce zajęła w swojej kategorii sekcja łucznicza. Tu, LKS Mazowsze uplasował się na 7 miejscu na 58 sklasyfikowanych klubów z całej Polski. Najlepszym został LKS Łucznik Żywiec, a zaraz za nim Łuczniczy Marymont i KS Społem Łódź.

W zestawieniu krajowych klubów, choć daleko, widnieje też teresiński UKS Filipides. Jeśli chodzi klasyfikację lekkoatletyczną filipidesi znaleźli się na 246 miejscu wśród notowanych 366 klubów. Wygrał CWZS Zawisza Bydgoszcz LA.

Z kolei biorąc pod uwagę inną dyscyplinę sportową, która uprawiana jest w gminie Teresin, szczególnie w Budkach Piaseckich, czyli tenis stołowy, to tutejsza ULKS Tęcza uplasowała się na 168 pozycji w Polsce. Warto zauważyć, że wśród 207 sklasyfikowanych klubów w tej kategorii, wysokie 25 miejsce zajął SKTS Sochaczew, zaś lokatę nr 130 wypunktował sochaczewski UKS MOSiR Basket. Warto dodać, że powiat sochaczewski ma również bardzo wysoko notowanego reprezentanta w dyscyplinie, jaką jest brydż. Tu, KS Piast Feliksów znalazł się na 8 pozycji na 32 sklasyfikowane krajowe kluby.

Powiat sochaczewski sklasyfikowany został na 46 miejscu na 374 powiaty w Polsce. Dwa lata temu było to 82 miejsce, a rok temu 64. Widoczny jest więc znaczący progres, co bardzo cieszy. Dorobek klubów powiatu sochaczewskiego jest wysoki i wynosi 613,90 pkt. (w ciągu dwóch lat to wzrost o ponad 35%). W województwie mazowieckim powiat sochaczewski sklasyfikowany został na 4 miejscu (w 2017 – 9 miejsce, w 2018 – 6 miejsce) na 37 powiatów mazowieckich.

Najwyżej w powiecie

W sportowym zestawieniu ukazującym pozycję i punktację poszczególnych gmin z terenu powiatu sochaczewskiego na tle ogólnopolskim oraz wojewódzkim Gmina Teresin plasuje się najwyżej. Zajęła 73 miejsce w kraju (368,50 pkt), w porównaniu z rokiem ubiegłym to skok w górę o 16 pozycji. W województwie mazowieckim teresińska Gmina sklasyfikowana została na 7 miejscu. Miasto Sochaczew ze 245,40 pkt uplasowało się na 116 miejscu w kraju (poprzednio na 134 miejscu) oraz 11 na Mazowszu. Łącznie w wykazie punktowało 904 polskich gmin. Tak jak przed rokiem pierwszą trójkę tworzą kolejno – miasto stołeczne Warszawa (11.370,37 pkt), Poznań (7.674,41 pkt) oraz Wrocław (7.192,53 pkt).

Warto przyjrzeć się też klasyfikacji najlepszych klubów z powiatu sochaczewskiego. Zdecydowanie najwyżej spośród nich na tle rywali z całej Polski wyróżniają się LKS Mazowsze Teresin i RC Orkan Sochaczew. Teresin uplasował się w ogólnopolskim zestawieniu na wysokim 48 miejscu (w roku 2017 – 67 miejsce), z kolei Rugby Club Orkan zajął 176 lokatę, przy czym rok temu był na 188. Miejsca pozostałych klubów z naszego powiatu przedstawiają się następująco: 964. SKTS Sochaczew, 1316. KS Piast Feliksów, 2155. UKS Filipides Teresin, 2541. UKS Orkan Judo Sochaczew, 2972. UKS MOSiR Basket Sochaczew, 3131.KM Aktywni Sochaczew, 3316. ULKS Tęcza Budki Piaseckie, 3316. Sochaczewskie Centrum Sportów Walki. Sklasyfikowano 3766 klubów w Polsce, wśród których prym według zestawienia za rok 2018 wiedzie KS AZS AWF Katowice przed AZS OŚ Poznań i WKS Śląsk Wrocław.

Z kolei w łącznej punktacji województw na czele znalazło się mazowieckie, które wyprzedziło województwo wielkopolskie i śląskie.