Strona główna Kultura Zimowe spotkania z historią

Zimowe spotkania z historią

482
0
PODZIEL SIĘ

Ostatnie dni w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą były niezwykle aktywne, jeśli chodzi o prezentacje wielkich wydarzeń z naszej historii. Na początku ferii odbył się VII Rajd Pieszy Szlakami Wielkiej Wojny nad Bzurą i Rawką, przypominających kampanię z czasów I Wojny Światowej.

Natomiast 9 lutego zorganizowano Rekonstrukcję Powstania Styczniowego na Ziemi Sochaczewskiej. Oba wydarzenia przyciągnęły nie tylko mieszkańców Sochaczewa.

Siódma edycja Rajdu Pieszego Szlakami Wielkiej Wojny nad Bzurą i Rawką zgromadziła 160 uczestników. Była też końcem 2-letniego projektu naukowego muzeum „Relikty terenowe frontu nad Bzurą 1914-15. Nieinwazyjne rozpoznanie stanowisk archeologicznych z okresu I wojny światowej”, realizowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta w Sochaczewie.

Wojennym szlakiem

Podczas spotkania w Muzeum, poprzedzającego rajd po ziemi sochaczewskiej szlakami bitew, odbyła się promocja książki „Bzura 1914-15 roku” i spotkanie z jej autorami – Mariuszem Samborskim, Jakubem Wojewodą, Jackiem Furmańczykiem oraz Michałem Górnym. Spotkanie to wzbogaciła prezentacja nowej wystawy czasowej „Bzura 1914-15 roku”, która była ilustracją tego, co zawierała najnowsza książka z dziejów I Wojny Światowej.

Następnie Rajd przeszedł terenami leśnymi przez wsie Januszew-Bieliny-Nowa Wieś-Rumunki-Rzepki-Obory do Iłowa. Uczestnicy zwiedzili okopy, stanowiska artylerii i obozowiska pozostałe po walkach I Wojny Światowej. Honorowym komandorem rajdu był Paweł Kraśniewski, wójt gminy Iłów, który przeszedł trasę wraz z uczestnikami.

Ostatni zryw XIX wieku

Z kolei rekonstrukcja Powstania Styczniowego przyciągnęła wielu zainteresowanych, gdyż była to unikalna okazja przyjrzenia się nie tylko mundurom powstańców i rosyjskiej armii, wiernie odtworzonym przez rekonstruktorów, ale też używanej w tym czasie broni palnej. Można było zobaczyć, jak takie armatki i karabiny się obsługuje, co nie było zbyt łatwym zadaniem. W rekonstrukcji Powstania Styczniowego uczestniczyły trzy grupy rekonstruktorów. Były to Grupa Strzelectwa Historycznego „Czarna Kompania” z Sochaczewa i Warszawy, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Złoty Krzyż” ze Zduńskiej Woli oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej Kampinos.

Odbyły się też wykład na temat organizacji i przebiegu Powstania Styczniowego oraz jego działań na terenie powiatu sochaczewskiego. Można było też obejrzeć sprzęt wojskowy i zabytki muzealne z lat 1863-1864 zgromadzone przez sochaczewskie Muzeum.

Imprezę tę z wielkim zaangażowaniem przygotował Michał Górny, który wcielił się też w jedną z historycznych postaci.

– W tej chwili przygotowujemy już kolejne spotkanie z historią. Tym razem będzie to przypomnienie losów Żołnierzy Wyklętych związanych z naszymi terenami. Już niebawem przekażemy dokładne informacje na ten temat – informuje Jakub Wojewoda, kierownik działu historycznego Muzeum Ziemi Sochaczewskiej.

Bogumiła Nowak

Fot. MZSiPBnadB