Strona główna Kultura Zaczarowali swą muzyką

Zaczarowali swą muzyką

469
0
PODZIEL SIĘ

Choć zespół JEx Aron Blum Trio jest formacją muzyczna, która istnieje zaledwie kilka tygodni, to jej twórcy są znanymi i doświadczonymi muzykami. To co zaoferowali na koncercie w sobotę 9 lutego w Klubie Kontrast przy Sochaczewskim Centrum Kultury przerosło oczekiwania publiczności. Muzycy całkowicie zauroczyli sochaczewian przybyłych na koncert.

– To prawdziwie niebiańska muzyka. Jazz w najlepszej formie. Perfekcja wykonania i dźwięku. No i ten żywiołowy kontakt z publicznością – nie krył swego uznania po koncercie jeden z widzów, komplementując wykonawców i osobiście im dziękując.

 Udany start formacji

 Trio powstało z inicjatywy muzyków związanych z Formacją Jazz Explorers. Jest to młody zespół, gdyż działa zaledwie kilka tygodni. W jego składzie są jednak sami doświadczeni muzycy. Duszą przedsięwzięcia jest basista Aron Blum, który inspiruje swoimi etnicznymi pomysłami Wojciecha Jankowskiego, saksofonistę i flecistę oraz Adama Lewandowskiego, gwiazdę polskiej sceny muzycznej i perkusistę.

– To Aron nas skrzyknął i zaproponował wspólne, muzyczne projekty. Zaciekawiło nas tym. W Aronie jest tyle pasji i fascynacji muzyką. On tym żyje na co dzień. Nasz pierwszy, wspólny występ był całkowitą improwizacją. Wiadomo, że jazz to improwizacja, ale nasz występ to była totalna improwizacja. Zagraliśmy nawet bez jednej próby. Umówiliśmy termin telefonicznie. Stanęliśmy przed publicznością i zagraliśmy. Po koncercie ktoś powiedział, że ile musieliśmy wspólnie grać, by się tak zgrać. A my zagraliśmy po raz pierwszy razem. To przekonało mnie, że warto stworzyć tę formację i rozpocząć wspólną drogę – stwierdził Wojciech Jankowski.

Sochaczewską publiczność zachwycił wspaniałymi solówkami na saksofonie i zmysłowymi dźwiękami fletu, zwłaszcza we wschodnich pasażach. Wojtek „Horst” Jankowski to saksofonista i flecista najwyższej klasy. Gra także na instrumentach perkusyjnych.

W latach wczesnej młodości występował w zespołach jazzowych, undergrandowych i rockowych. Po dłuższej przerwie, związanej z karierą sportową powrócił do muzyki. Jego ulubioną formą jest mieszanie różnych stylów w szeroko pojętej formule jazz-rocka.

Od klasyki po współczesność

Repertuar zespołu Jex Aron Blum Trio to mieszanka muzyki klasycznej, jazzowej i etnicznej, opartej na ciekawych brzmieniach gitary basowej Arona Bluma oraz oryginalnie współbrzmiących instrumentach dętych i perkusyjnych. Propozycje są zaskakujące. Odniesienia do opery, muzyki klubowej sprzed ponad 80 lat, czy muzyki etnicznej,

Aron Blum, w żywiołowy sposób nawiązuje w swych kompozycjach do najlepszych wzorów klasyki jazzowej i rocka. W jego utworach można usłyszeć nie tylko wdzięk i elegancję pierwszych klubów jazzowych XX wieku, ale także klimaty zainspirowane muzyczną różnorodnością Londynu. Artysta mieszkał tam przez kilka lat i koncertował w londyńskich klubach. W trakcie koncertu zaprezentował też utwory ze swej autorskiej płyty solowej z 2009 roku m. in. wersję jazzową dawidowego psalmu.

Z kolei perkusista Adam Lewandowski to prawdziwa legenda muzyki jazzowej i rozrywkowej. Współpracował on przy nagraniu płyty „Straszni Panowie Trzej” z Andrzejem Jagodzińskim. Brał udział w nagraniach wielu czołowych artystów polskiej muzyki rozrywkowej. Ma na swoim koncie wiele płyt i sesji nagraniowych. W 2007 roku był wykładowcą podczas Warsztatów Jazzowych w Puławach. W Sochaczewie wystąpił po raz pierwszy w ramach JEx Aron Blum Trio. Jednak publiczność była oczarowano jego muzyczną ekspresją, poczuciem humoru… i zabawą z rytmem wybijanym na drewnianym pudle głośnikowym.

– To był wspaniały, niezapomniany wieczór. Wahałam się czy przyjść, bo nic nie wiedziałam o tych wykonawcach, szczególnie niewiele o Aronie Blumie. Nie żałuję, że przyszłam, bo to niezwykła muzyka. Inna od tej, która była tu dotąd – stwierdziła pani Anna.

– Klub Kontrast to klub o niezwykłym klimacie, a publiczność wspaniała i entuzjastyczna. Cieszę się, że sochaczewianom przypadł do gustu mój nowy projekt, że tak gorąco mnie oklaskiwali. Chętnie wystąpię tu ponownie. Zapewniam, że niebawem pojawi się też płyta naszego zespołu, gdyż już nad nią zaczęliśmy pracować – dodał Aron Blum.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak