Strona główna Kultura Wspomnienie z pola bitwy

Wspomnienie z pola bitwy

492
0
PODZIEL SIĘ

Kolejną niespodziankę dla miłośników historii szykuje Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Tym razem będzie nią książka „Bzura 1914 – 1915”. Publikacja jest podsumowaniem prac pracowników Muzeum związanych z realizacją projektu „Relikty terenowe frontu nad Bzurą 1914-1915.

Nieinwazyjne rozpoznanie stanowisk archeologicznych z okresu I wojny światowej”. Przypomnijmy, że na realizację projektu Muzeum otrzymało z Ministerstwa Kultury środki w wysokości 119 tysięcy złotych.

Książka trafi do sprzedaży w połowie marca, a jej autorami są Jacek Furmańczyk, Mariusz Samborski, Jakub Wojewoda oraz Michał Górny.

Jak już informowaliśmy, przez półtora roku pracownicy badali pozostałości frontu, który na przełomie 1914 i 1915 roku rozciągał się na linii Bzury i Rawki od Kamiona do Bolimowa. Bezinwazyjne prace, które objęły fragment frontu na terenie powiatu sochaczewskiego, zostały przeprowadzone m.in. na cmentarzach wojennych w Nowej Wsi, Mistrzewicach, Stefanowie oraz Kamionie. Przebadano również miejsca po zniszczonych kościołach w Mistrzewicach i Kamionie, obozowisko niemieckie w lesie witkowickim, okopy niemieckie i rosyjskie na terenie Sochaczewa i w Witkowicach, stanowiska baterii artylerii niemieckiej w Bielinach oraz pozycje wojsk rosyjskich i niemieckich w Januszewie.

Natomiast dzięki wykonaniu laserowych skanów terenu o wysokiej rozdzielczości, udało się zlokalizować 116 stanowisk, m.in. składnice amunicji, schrony bojowe i mieszkalne czy pojedyncze stanowiska strzeleckie.

jur

fot. archiwum

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMarket rośnie w oczach
Następny artykułSzkolenie o pomorze