Strona główna Kampinos Uczcili pamięć powstańców

Uczcili pamięć powstańców

468
0
PODZIEL SIĘ

Jak co roku mieszkańcy gminy Kampinos oddali hołd bohaterom Powstania Styczniowego z 1863 roku.

Przed blisko 160 laty w Kampinosie stacjonował sztab powstańczy dowodzony przez Zygmunta Padlewskiego, polskiego działacza niepodległościowego, generała Powstania Styczniowego, naczelnika wojennego województwa płockiego. Powstańcy walczyli też na terenie Puszczy Kampinoskiej.

 Powstanie Styczniowe ogłoszone zostało Manifestem 22 stycznia 1863 roku, wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy. W Królestwie Polskim wybuchło 22 stycznia, a na Litwie 1 lutego 1863. Trwało do jesieni 1864 roku.

Przywracanie pamięci

Tegoroczne uroczystości odbyły się w niedzielę, 27 stycznia. Rozpoczęły się, jak co roku uroczystą mszą świętą w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kampinosie. Mszę celebrował ks. Jan Franciszek Sudoł, proboszcz kampinoskiej parafii. W swej homilii nawiązał do bohaterstwa i oddania w walce za niepodległość ojczyzny przez powstańców walczących na terenie obecnej gminy Kampinos. Przypomniał też, że kościół w Kampinosie jest świadkiem tych wydarzeń, gdyż powstał w drugiej połowie XVIII wieku.

W Puszczy Kampinoskiej chronili się powstańcy styczniowi skupieni w oddziale „Dzieci Warszawy”, dowodzonym przez Walerego Remiszewskiego, majora Wojsk Polskich. Po bitwie pod Budą Zaborowską (obecnie Zaborów Leśny), która miała miejsce 14 kwietnia 1863 roku, oddział został rozproszony. Jednak Rosjanie wysłali za uciekającymi powstańcami piechotę i kozaków. Ci w pobliżu Kampinosu dopadli ich i wymordowali. Powstańcy zostali powieszeni na wiekowej sośnie w Górkach Kampinoskich. Mieszkańcy okolic nazwali ja potem Sosną Powstańców. Szacuje się, że na cmentarzu kampinoskim pochowano około 80 powstańców. Ich zbiorowa mogiła znajduje się na końcu cmentarza parafialnego w Kampinosie.

Na pamiątkę tragicznych wydarzeń w Górkach Kampinoskich mieszkańcy okolic ustawili trzy krzyże i małą, drewnianą kapliczkę. W 1984 roku ponad 170-letnia sosna runęła. Jednak jej szczątki zostały zabezpieczone przez pracowników Kampinoskiego parku Narodowego. Z konarów sosny wykonano pamiątkowe wota. Podobno też z płaszczy powstańczych uszyto chorągwie, które były przechowywane w kościółku przez lata. Niestety te pamiątki w burzy dziejów zaginęły.

Co roku ku czci powstańców styczniowych urządzany jest przez pracowników KPN Rajd Powstania Styczniowego, który zwykle kończy się w Górkach Kampinoskich, w miejscu egzekucji.

Zwycięstwo ducha

Na cześć bohaterskich powstańców i generała Zygmunta Padlewskiego, Szkoła Podstawowa w Kampinosie nosi jego imię. Co roku w czasie rocznicowych uroczystości szkoła wystawia swój poczet sztandarowy wspólnie ze strażakami z OSP.

Po mszy delegacje oraz mieszkańcy przeszli na cmentarz parafialny, gdzie przy Mogile Powstańców zostały złożone kwiaty i wieńce. Obecna na uroczystości Monika Ciurzyńska – wójt gminy, zaznaczyła potrzebę rozwijania pamięci historycznej oraz budowania silnej tożsamości narodowej w oparciu o wzór bohaterstwa powstańców styczniowych. Powstanie to, choć zakończyło się klęską i prześladowaniami, to jednak wykazało potęgę polskiego ducha i oddanie ideom wolności.

Monika Ciurzyńska dodała, że w okresie Powstania niezwykle silna była refleksja, która zyskuje na aktualności również i dziś, że nie da się zbudować państwa polskiego i dobrze oraz uczciwie nim zarządzać bez rozwiązywania problemów i napięć społecznych.

Wieńce i kwiaty złożyli przedstawiciele rady Gminy Kampinos oraz lokalnych organizacji społecznych.

Bogumiła Nowak

Fot. Paweł Wróblewski