Strona główna Sochaczew miasto Szpital otrzymał sprzęt dla dzieci

Szpital otrzymał sprzęt dla dzieci

2140
0
PODZIEL SIĘ

Oddział Dziecięcy Szpitala Powiatowego w Sochaczew wzbogacił się o sprzęt bardzo potrzebny małym dzieciom jest to 5 wysokiej klasy inhalatorów oraz termometr bezdotykowy.

Dzięki tej drobnej, a bardzo nowoczesnej aparaturze najmłodsi pacjenci oddziału, od niemowląt do kilkulatków nie będą mieć problemów z oddychaniem.

– Ten rok zaczął się dla naszego oddziału cudownie. Otrzymaliśmy od Orkiestry Owsiaka wiele potrzebnego sprzętu. Najważniejsze, że mamy teraz kompletny aparat USG dla dzieci, własny Holter EKG, który jest sprzętem jeśli chodzi o jakość to już XXI wiek. Dostaliśmy pompy infuzyjne, a także leżanki i fotele. Te ostatnie dla przebywających z maluchami rodziców, który wcześniej trudno było przetrwać noc. Tak wiele poprawiło się, choć nie jest to łatwe, gdyż jesteśmy tylko finansowani z Narodowego Funduszu Zdrowia, a tu są stale problemy od lat. Teraz dowiedzieliśmy się, że znalazła się firma z Łodzi, która udzieli nam pomocy – mówi dr Elżbieta Matuszewska – Woźnica, ordynator oddziału dziecięcego Szpitala Powiatowego w Sochaczewie.

 Drobny, ale niezbędny

Jak zaznacza, pani ordynator, szpital sochaczewski jest nowym obiektem i ma spory potencjał. Co prawda, jak większość placówek medycznych w kraju boryka się z problemami wyposażenia w nowoczesną aparaturę oraz kadrowymi. Brakuje głównie pielęgniarek.

– Technika obecnie rozwija się tak szybko i to, co było jeszcze 20, czy nawet 10 lat temu to już prehistoria. Coraz więcej pojawia się wysoce specjalistycznego sprzętu najnowszej generacji, ratującego życie i wspierającego leczenie. Jestem ogromnie wdzięczna i dziękuję za to, że firma Novama Cloud zdecydowała się wyposażyć nas w przydatne dla oddziału urządzenia. Ułatwią one nam leczenie maluchów, które bardzo stresowały się i bały kuracji – dodaje dr Elżbieta Matuszewska – Woźnica.

Oddział dziecięcy dostał 3 komplety inhalatora pneumatyczno-tłokowego Puffino, stosowany do specjalistycznych inhalacji najmłodszych pacjentów. Kolejne 3 opakowania zawierały profesjonalny inhalator pneumatyczno-tłokowy Familino. Ma on jako jeden z nielicznych wszystkie polskie atesty. Jego zaletą jest to, że może być poddawany dezynfekcji w autoklawach, czyli w aparatach do sterylizacji parowej. Te 3 komplety mają dożywotnią gwarancję użytkowania i mogą być stosowane zarówno dla niemowlaków, jak też starszych dzieci. Wymiany w nim wymagają tylko maseczka, wężyk i nebulizator, ale nie częściej niż raz w roku. Ważne jest to, że aparatura może służyć w ruchu ciągłym i nie wymaga wyłączeń.

Oba typy inhalatorów są oryginalnymi produktami włoskimi, przeznaczonymi do szpitali i klinik specjalistycznych.

Do tej aparatury łódzka firma dołożyła ThermoFlesh, francuski termometr bezdotykowy najnowszej generacji. Można nim mierzyć temperaturę z odległości 3 cm. Dodatkowo termometr może być stosowany do pomiaru ciepłoty np. butelek mleka dla niemowląt.

To jeszcze nie koniec

– Cieszy nas, że możemy pomóc Szpitalowi w Sochaczewie. Dla mnie jest to tym ważniejsze, że moje dzieci korzystały z tej placówki przez pierwsze miesiące swego życia. Tak się złożyło, że podjąłem pracę w firmie, która zajmuje się sprzętem medycznym i ważne, że teraz możemy pomóc dzieciom, by ich leczenie przebiegało w lepszym komforcie – mówi Kamil Matysiak, przedstawiciel firmy Novama Cloud, która nieodpłatnie przekazała sprzęt sochaczewskiemu szpitalowi.

Jednocześnie pani ordynator została poproszona o wskazanie, czy jeszcze coś z oferty firmy przydałoby się szpitalowi w ratowaniu zdrowia i życia maluchów. Jak zaznaczyła dr Matuszewska – Woźnica bardzo potrzebne są aspiratory, których na razie na oddziale nie ma. Więc niewykluczone, że w przyszłości pojawią się i one.

– Nam do tej pory brakowało bardzo inhalatorów. A są niezbędne. Dzieci do 5 roku życia oddychają wyłącznie nosem i zatkanie niego jest prawdziwym dramatem. Dziękujemy zatem ogromnie za otrzymany sprzęt ofiarodawcom – dodaje Marzanna Jesion, pielęgniarka oddziałowa.

Obecna sytuacja na oddziale dla dzieci spowodowana sezonową epidemią grypy i licznymi o tej porze infekcjami sprawia, że otrzymany sprzęt od zaraz będzie przydatny.

Najmłodszy pacjent oddziału dziecięcego Szpitala Powiatowego ma około 7 tygodni i walczy już z zapaleniem oskrzeli. Udrożnienie noska w przyjazny sposób temu maluchowi sprawi, że szybciej wróci do domu.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak