Strona główna Iłów Szkoła z Giżyc po raz kolejny wygrywa w Polsce

Szkoła z Giżyc po raz kolejny wygrywa w Polsce

555
0
PODZIEL SIĘ

Ogłoszenie wyników jesiennego etapu IX edycji ogólnopolskiego konkursu: Zdrowo jem, więcej wiem! sprawiło społeczności Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Giżycach wielką radość. Zespół „Aktywne Witaminki”, składający się z uczniów klasy I i klasy II koordynowanych przez Małgorzatę Orzeszek, zajął I miejsce, zdobywając maksymalną liczbę punktów + 15 pkt. dodatkowych.

Przypominamy, że ten projekt prowadzi Fundacja Banku Ochrony Środowiska, a honorowy patronat objęła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów szkodliwych dla zdrowia, uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób, oraz roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowia. Bardzo ważne jest także kształcenie rodziców jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny.

Obecnie zespół z wielkim zapałem realizuje etap zimowy: lekcje, konkursy, forum zdrowia oraz systematycznie promuje swe działania. Tematy wiodące – „Dbam o to, co jem i jak spędzam czas” oraz „Jesteśmy aktywni, jak mieszkańcy Turkusowej Planety” – ukazują dzieciom m.in. zależności między sposobem odżywiania i aktywnością fizyczną, a stanem zdrowia i samopoczuciem. Dużym zainteresowaniem cieszą się konkursy na najlepszy rysunek: „Jestem Siłaczkiem” oraz „Strefa aktywności – Najciekawsze propozycje zabaw w szkole”.

Przy każdej nadarzającej się okazji zespół promuje zdrowy styl życia. Dobrym momentem, by wypromować na forum szkoły treści prozdrowotne, była choinka szkolna. „Aktywne Witaminki” przedstawiły „Bajkę o zdrowym Czerwonym Kapturku”, w której zapoznały obecnych z produktami służącymi zdrowiu i produktami niewskazanymi do spożycia. Pokazały widzom zdrową kuchnię i uświadomiły, w jaki sposób pożywienie oraz aktywność fizyczna wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto nadmienić, że wystawiona bajka to autorska wersja scenariusza, opracowana przez opiekuna zespołu dla potrzeb realizacji projektu. Poza głównymi bohaterami, czyli Czerwonym Kapturkiem, wilkiem, babcią i gajowym wystąpili: kucharz przyrządzający zdrowe potrawy, lekarz z najlepszą receptą na zdrowie, leśna wróżka, która wyczarowała zdrowo nakryty stolik, oraz zwierzątka: zajączek, wiewiórka i mrówka, wskazujące źródła witamin. Trafnie dobrane teksty, muzyka, scenografia, stroje i rekwizyty z powodzeniem ułatwiły przekaz treści i osiągnięcie zamierzonych celów.

Na zakończenie odbyła się degustacja wody z dodatkiem cytryny i pomarańczy, oraz promocja zdrowych słodyczy: warzyw, owoców, nasion dyni, słonecznika, rodzynków, żurawiny i daktyli, przyniesionych przez rodziców i opiekunów Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Giżycach. Natomiast tańce i zabawy przy muzyce wyzwoliły aktywność ruchową, do której nikogo nie trzeba było zachęcać.

Więcej informacji na temat podjętych działań dostarczymy podczas finalizacji etapu zimowego. Nadal zachęcamy wszystkich do odwiedzania strony internetowej www.zdrowojem.fundacjabos.pl, a szkoły do włączenia się w realizację tego projektu.

Dziękujemy serdecznie wszystkim zaangażowanym w osiągnięcie naszego sukcesu oraz wspieranie działań w ramach projektu: dyrektor Elżbiecie Kopka, rodzicom, opiekunom i Dyrekcji POW w Giżycach, pracownikom i przyjaciołom szkoły, a przede wszystkim uczniom i dzieciom z oddziału przedszkolnego z wychowawczynią Anną Karpińską.

SP w Giżycach