Strona główna Wyszogród Świętowali Dzień Patrona

Świętowali Dzień Patrona

393
0
PODZIEL SIĘ

Jak co roku, 22 stycznia Szkoła Podstawowa im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Wyszogrodzie przygotowuje obchody dnia urodzin patrona swej szkoły. Uczniowie przy tej okazji uczestniczą w programie artystycznym upamiętniającym sylwetkę poety i uczestnika Powstania Warszawskiego.

Z roku na rok starają się coraz pełniej poznawać dorobek i krótkie, ale pełne patriotyzmu życie swego patrona.

W tym roku występ nawiązujący do życia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego przygotowała klasa VI b pod opieką Beaty Krzemińskiej. Występ poprzedziła prezentacja multimedialna, przedstawiająca historię życia patrona szkoły.

Potem uczniowie, w programie słowno – muzycznym, wcielili się w role powstańców. Zaprezentowali fragmenty życia poety, w tym jego wielką miłość do żony Barbary. Recytowali fragmenty wierszy, o miłości i potrzebie walki o niepodległość ojczyzny. Prezentację wierszy uzupełniał występ chóru z repertuarem piosenek patriotycznych.

Bogumiła Jasińska, dyrektor szkoły wspomniała, że te obchody stanowią stały element wychowania patriotycznego. Jak zaznaczyła, takie działania angażują najmłodszych do pełnego zrozumienia idei wolności i niepodległości.

Przy tej okazji dyrektor Jasińska szczególnie uhonorowała Zosię Zielińską, uczennicę klasy VIII a, która niedawno zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie literackim. Młoda literatka podjęła trudny temat zagłady Żydów w Wyszogrodzie w czasie II Wojny Światowej. Jury konkursowe doceniło walory jej pracy oraz piękny, literacki język. Zosia w czasie uroczystości zaprezentowała fragmenty swej opowieści.

Każdego roku występom towarzyszy też prezentacja zdjęć Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W zasobach szkolnych, na potrzeby prezentacji multimedialnej i szkolnych wystaw, przybywa co roku dokumentacji zdjęciowej z czasów II wojny światowej i odzyskanych z archiwalnych zasobów.

BN

Fot. SP Wyszogród