Strona główna Kultura Świat dzikiej przyrody

Świat dzikiej przyrody

358
0
PODZIEL SIĘ

Po raz pierwszy w historii Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą można zobaczyć unikalną wystawę 70 zdjęć, wybranych z wystaw będących wynikiem konkursu fotograficznego Fotografia Dzikiej Przyrody – Wildlife Photographer of the Year w latach 2002 – 2016.

Takiej wystawy, prezentującej prace najlepszych fotografików na świecie, jeszcze w Sochaczewie nie było.

Wystawa Wildlife Photographer of the Year organizowana jest corocznie, od 1965 roku, przez BBC Worldwide i Muzeum Historii Naturalnej (Natural History Museum) w Londynie (od czterech lat wyłącznie przez Muzeum). W ciągu tych 15 lat wszystkie edycje wystawy były prezentowane w Polsce, gdyż w konkursach na zdjęcia dzikiej przyrody uczestniczą również znani polscy fotograficy oraz utalentowani amatorzy.

Konkurs Muzeum Historii Naturalnej to najbardziej ceniony i największy w świecie konkurs, w zakresie fotografii natury, dostępny tak dla zawodowców, jak i amatorów, w tym też dla młodzieży i dzieci. W konkursie tym cenione jest indywidualne spojrzenie, znajomość przyrody oraz przysłowiowe szczęście w ujęciu kadru. Fotograf nie musi mieć najlepszego sprzętu. Okazuje się, że pomysł i zmysł obserwacji są najbardziej w cenie.

Co roku na konkurs wpływa 40-50 tysięcy zdjęć, wykonywanych przez ponad 4 tysięcy fotografów, z ponad 90 krajów. Corocznie po wyłonieniu najlepszych zdjęć ogląda ją około miliona osób. Organizatorem prezentacji wystawy w Polsce jest Agencja Zegart.

Zaprezentowane w Muzeum w Sochaczewie zdjęcia robią ogromne wrażenie. Niektóre, jak niedźwiedź polarny czy podwodny las, przypominają niemal obrazy. Są tu prezentowane nie tylko dzikie zwierzęta od tych największych po niemal mikroskopijne. Wśród prezentowanych zdjęć dwie nagrodzone prace Polaków – Renaty i Marka Kosińskich (Perkozy karmiące młode) oraz Antoniego Kasprzaka (Starcie orłów).

­– Chcieliśmy dać w naszym muzeum nieco inną ofertę, aby szerzej wyjść do odwiedzających nas, szczególnie rodzin. Wiadomo, że nie wszyscy przepadają za historią wojny i wojskowości, stąd pomysł, aby poszerzyć nasze propozycje i pokazać również coś innego, to, co nas otacza. A ta ekspozycja, to taka zapowiedź zbliżającej się wiosny – mówi Paweł Rozdżestwieński, dyrektor Muzeum.

Wystawa Wildlife Photographer of the Year będzie w Sochaczewie do 31 marca. Warto zobaczyć. Jednak z jednym zastrzeżeniem – prezentowanych zdjęć nie można fotografować.

BN

Fot. Bogumiła Nowak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNie tylko o psiej diecie
Następny artykułWybudują tężnie