Strona główna Teresin Spotkały się gminy kolbiańskie

Spotkały się gminy kolbiańskie

663
0
PODZIEL SIĘ

Nowym przewodniczącym Zarządu Związku Gmin Związanych z Życiem Św. Maksymiliana Marii Kolbe został Marek Jaworski, wicewójt gminy Teresin. Na tym stanowisku zastąpił Piotra Niedźwieckiego. To jedna z decyzji, jaką podjęto podczas 18. Zjazdu Gmin Kolbiańskich.

W 78. rocznicę aresztowania przez Niemców o. Kolbe i wywiezienia go na Pawiak, do Niepokalanowa przybyli członkowie Związku, a ponownie gospodarzem spotkania były władze gminy Teresin na czele z wójtem Markiem Olechowskim oraz Klasztor Ojców Franciszkanów. Do spotkania doszło w ubiegły weekend (15-16.02) w Niepokalanowie.

Zmiana na stanowisku przewodniczącego Zarządu Związku była wymuszona faktem, iż po ubiegłorocznych wyborach samorządowych Marek Niedźwiecki nie jest już prezydentem Pabianic. Tę funkcję pełni teraz Konrad Pokora, który gościł w Niepokalanowie podczas Zjazdu. Wśród pozostałych uczestników byli też przedstawiciele samorządów m.in. Janusz Chwierut – prezydent Oświęcimia, Konrad Pokora – prezydent Zduńskiej Woli, Marek Gryglewski – wiceprezydent Pabianic, Marek Olechowski – wójt gminy Teresin oraz Zbigniew Biederka, delegat do Związku Kolbiańskiego z ramienia teresińskiej gminy.

Piątek 15 lutego był dla przedstawicieli dniem roboczym. Podczas obrad podsumowano ubiegłoroczną działalność Związku, ale też dyskutowano o tegorocznych planach. Poza wyborem nowego przewodniczącego delegaci podjęli decyzję odnośnie dwóch dofinansowań. I tak, wsparcia finansowego Związek udzieli organizacji Międzynarodowego Festiwalu Filmów „Niepokalanów” we Wrocławiu. Organizatorami MKFF są klasztor oo. Franciszkanów w Niepokalanowie oraz fundacja Vide et Crede im. św. Jana Pawła II z Wrocławia. Przypomnijmy, że w roku 2016, po trzydziestu latach funkcjonowania w Niepokalanowie, festiwal w formie przeglądu filmów przeniósł się do Wrocławia i tam jesienią tego roku również widzowie obejrzą najwyżej ocenione projekcje. Ponadto Związek wesprze finansowo i obejmie patronatem Turniej Dwóch Świętych w Zduńskiej Woli, który zaplanowany jest na czerwiec br.

Tradycyjną szlagierową imprezą sportową, której od początku patronuje Związek Gmin Związanych z Życiem Św. Maksymiliana Marii Kolbe jest Międzynarodowy Bieg Uliczny pod nazwą „MaksyMila”. Bieg odbywa się na dystansie 16.670 km, czyli 10 mil franciszkańskich. Długość trasy nawiązuje do numeru obozowego Maksymiliana Marii Kolbego w Kl Auschwitz 16670. W roku 2019 uczestnicy pobiegną ulicami Pabianic, impreza prawdopodobnie odbędzie się wczesną jesienią. Gospodarzami biegu są kolejno miasta należące do Związku Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana czyli: Zduńska Wola, Pabianice, Teresin, Oświęcim. Rok temu ścigano się w Zduńskiej Woli.

W sobotę 16 lutego delegaci Związku spotkali się wspólnie podczas uroczystej Mszy św. w Bazylice Mniejszej w Niepokalanowie. Licznie zebrani wierni modląc się, dziękowali Bogu za osobę założyciela Niepokalanowa i jego niezłomne świadectwo. Po nabożeństwie poszczególne delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem św. Maksymiliana.

Marcin Odolczyk

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAgencja da kasę
Następny artykułSałatka z wędzonym łososiem