Strona główna Kampinos Przeszłość na mokradłach

Przeszłość na mokradłach

834
0
PODZIEL SIĘ
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nie wszystkim Kampinoski Park Narodowy kojarzy się z mokradłami i bagnami. Nie wszyscy też wiedzą, że park ten to skupisko unikalnych zabytków z zakresu archeologii, często sięgających odległych epok.

Pracownicy KPN przy okazji 60. rocznicy powstania Parku starają się ukazać te mniej znane jego oblicza. Rusza cykl wycieczek oraz prelekcji o ochronie walorów puszczańskich.

Najpopularniejsze zimowe wyprawy tropami zwierząt uzupełnione zostały cyklem dotyczącym kampinoskich mokradeł. W ramach Światowego Dnia Mokradeł, który przypada 2 lutego, przewodnicy z KPN zorganizowali w sobotę 9 lutego wyprawę bagiennym szlakiem pod hasłem „Mokradła a zmiany klimatu”. Wycieczka pod kierunkiem Anny Andrzejewskiej, pracownika KPN, ruszyła z parkingu leśnego w Truskawiu. Trasa wiodła czarnym szlakiem do Karczmiska, potem zielonym do Zaborowa Leśnego, a na końcu żółtym do Truskawia. Tereny te są atrakcyjne przyrodniczo i krajobrazowo, leżące na skraju dwóch obszarów ochrony ścisłej – Cyganki i Zaborowa Leśnego.

Odzyskiwanie mokradeł

W ostatnich latach w KPN realizowany jest projekt budowy obiektów małej retencji, które chronią kampinoskie bagna przed letnimi suszami. To jeden z największych projektów realizowanych w KPN i mający na celu zapobieżenie wysychania puszczy.

– Po kilku latach prac analitycznych, projektowych i po uzyskaniu stosownych pozwoleń, rozpoczęła się w 2017 roku budowa 37 budowli hydrotechnicznych, które mają zatrzymać wodę w niewielkich kanałach i w obniżeniach terenowych na terenie puszczy. Pierwszych 15 obiektów już powstało w rejonie Wilczej Strugi (gm. Łomianki i Czosnów) i Żurawiowe (gm. Leszno). Są to progi, zastawki, przepusty i brody – informowała Magdalena Kamińska z KPN, gdy uruchamiano projekt.

Budowane były rowy odprowadzające wodę z istniejących już kanałów do lokalnych obniżeń terenowych, a także grobla zabezpieczająca grunty wsi Sadowa i Izabelin Dziekanówek przed przelewaniem się wysokich wód z terenu parku. Przepusty już działają. Działania inwestycyjne w KPN wpisują się w program światowej ochrony terenów podmokłych. Wysuszanie mokradeł ma bowiem istotny wpływ na zmiany klimatyczne.

– Nasze prace w Parku poprzedzone były badaniami, analizami i symulacjami efektów planowanych działań. Wykonano m.in. bardzo dokładną mapę ukształtowania powierzchni bagien Puszczy Kampinoskiej, do opracowania której wykorzystano metodę skaningu laserowego. Na jej podstawie wykonano komputerowe badania symulacyjne, pokazujące zasięg oddziaływania planowanych budowli na wody KPN przy różnych stanach wód. Mieszkańcy Kampinosu i Sochaczewa mieli możliwość na specjalnej makiecie zobaczyć, jak działa ten system retencyjny – dodaje pracownik Parku.

Budowa obiektów małej retencji prowadzona jest w ramach projektu „Kampinoskie Bagna”, kierowanego przez KPN i finansowanego ze środków Funduszu LIFE+ i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Odkrywanie historii Ziemi

Sporym zainteresowaniem cieszą się nie tylko prezentacje systemu nawodnień, ale też kampinoskie wycieczki, odkrywające zamierzchłą przeszłość Puszczy. Tych wypraw z okazji jubileuszu Parku będzie w tym roku wyjątkowo dużo.

Chcemy zaprezentować jak najpełniej Puszczę Kampinoską. Pokazać wszelkie jej walory nie tylko przyrodnicze, ale też historyczne. Archeologiczne wycieczki są dla pasjonatów najstarszej przeszłości puszczy. Na pewno będą to bardzo atrakcyjne trasy, bo tę stronę naszej puszczy niewielu jeszcze zna – mówi Mirosław Markowski, dyrektor KPN w Izabelinie.

Pierwsza wycieczka archeologiczna w tym roku wyruszy w sobotę 23 lutego o godzinie 10.00 z parkingu w Truskawiu. Wyprawa będzie dotyczyć epoki paleolitu na terenach KPN. Prowadzącymi będą dr Michał Przeździecki z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, mgr Michał Paczkowski z Muzeum Archeologicznego w Warszawie oraz dr Łukasz Tyburski z KPN. Przedstawią oni najstarsze pozostałości archeologiczne istniejące dotąd na terenie Parku. Omówią też, jak kształtowała się w tym miejscu przyroda i jak mieszkali ludzie, a także, co ocalało z natury do czasów współczesnych. Projekty edukacyjne KPN realizowane są w ramach Akademii Kampinoskiej.

23 marca amatorów wycieczek po puszczy czeka nie byle jaka okazja, bo „Noc sów”, a w jej trakcie nocna wyprawa i szukanie śladów bytności kampinoskiej sowy. Chętnych pewnie nie zabraknie, ale niestety ilość miejsc jest ograniczona do 15 osób.

Bogumiła Nowak

Fot. KPN Kampinos

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZ wizytą u Jubilatki
Następny artykułMedalowa sobota