Strona główna Powiat Port coraz bliżej

Port coraz bliżej

378
0
PODZIEL SIĘ

Na początku marca – jak poinformował Mikołaj Wild, pełnomocnik ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego – zostanie powołana rada społeczna w sprawie programu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. W jej skład wejdzie 20 osób, w tym m.in. przedstawiciele gmin: Teresin, Wiskitki i Baranów. Rolą rady będzie doradzanie pełnomocnikowi rządu i zarządowi spółki w sprawach istotnych dla społeczności lokalnych, w tym na temat sposobu pozyskiwania nieruchomości potrzebnych do realizacji inwestycji.
Powołanie rady oznacza rozpoczęcie prac związanych z budową największego lotniska w Polsce, które ma zostać oddane od użytku w 2027 roku.
W tym roku ruszą prace nad przygotowaniem masterplanu dla CPK, czyli dokumentu prognozującego rozwój portu lotniczego na przestrzeni 20 lat. Planowane jest również podpisanie porozumienia pomiędzy CPK a PKP Polskie Linie Kolejowe. Co z kolei pozwoli PKP na ogłoszenie przetargów dotyczących modernizacji i budowy nowych linii kolejowych mających obsługiwać lotnisko w Baranowie.
Przypomnijmy, że część nowych linii kolejowych przystosowanych dla pociągów dużej szybkości będzie przebiegała przez teren naszego powiatu. Pierwsza z nich połączy Sochaczew z Baranowem i będzie obsługiwała pociągi jadące z kierunku Poznania. Kolejne linie zaplanowane są na terenie gminy Teresin. Pierwsza z nich to połączenie Warszawy z Baranowem. Z kolei druga to nowa trasa mająca połączyć północ Polski z CPK. Jak wynika z naszych informacji, zostanie ona poprowadzona przez teren: gminy Teresin, Sochaczew i Brochów, aby następnie nowym mostem przez Wisłę dotrzeć do Wyszogrodu i dalej na północ.
jur