Strona główna Mazowsze Odszedł do Domu Pana

Odszedł do Domu Pana

478
0
PODZIEL SIĘ

W czwartek, 21 lutego. zmarł w wieku 90 lat, w 62. roku kapłaństwa, w 30. roku biskupstwa Alojzy Orszulik, biskup senior diecezji łowickiej, kawaler Orderu Orła Białego.

Biskup Orszulik był pierwszy biskupem łowicki i kierował Diecezją Łowicką przez 12 lat. W tym czasie powołał Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu, utworzył Kolegium Katechetyczne w Łowiczu, reaktywował tamtejszą kapitułę archikolegiacką i powołał diecezjalną Caritas oraz założył diecezjalne Radio Victoria.

Ksiądz biskup był także z ramienia Kościoła obserwatorem rozmów Okrągłego Stołu. Pełnił wówczas obowiązki sekretarza Komisji Wspólnej Przedstawicieli Episkopatu Polski i Rządu PRL, zaś jako szef Biura Prasowego KEP brał udział w przygotowaniach kolejnych pielgrzymek papieskich do Polski, począwszy od pierwszej w 1979 r.

Biskup Orszulik był również jednym z twórców porozumienia dotyczącego unormowania stosunków Państwo-Kościół, którego uwieńczeniem było podpisanie w 1993 Konkordatu między rządem RP a Stolicą Apostolską.

Alojzy Orszulik urodził się 21 czerwca 1928 w Baranowicach Śląskich. Podczas okupacji pracował fizycznie jako stolarz. W latach 1948–1951 kształcił się w Niższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Chełmnie. W 1951 rozpoczął nowicjat w zgromadzeniu pallotynów w Ząbkowicach Śląskich. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w latach 1952–1957 w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie. Śluby wieczyste złożył 8 września 1956, zaś święceń prezbiteratu udzielił mu 22 czerwca 1957 w Ołtarzewie kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski.

Jan Paweł II 8 września 1989 r. mianował go biskupem pomocniczym diecezji siedleckiej. Gdzie biskup Orszulik przyczynił się m.in. do utworzenia w diecezji Katolickiego Radia Podlasie.

Następnie 25 marca 1992 został przeniesiony na urząd biskupa diecezjalnego nowo ustanowionej diecezji łowickiej.

Dodajmy, że w latach 1989–1994 był zastępcą sekretarza Episkopatu Polski. W Konferencji Episkopatu Polski do 1994 był wiceprzewodniczącym, a w 1994 został przewodniczącym Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu. Brał udział w pracach Komisji Prawnej, a także Komisji Wspólnej Episkopatu Polski i Rządu.

es