Strona główna Sochaczew gmina Nowy wóz dla strażaków

Nowy wóz dla strażaków

1107
0
PODZIEL SIĘ

Aby działania strażaków były skuteczne, potrzebują oni odpowiedniego sprzętu. Na pewno dobrego samochodu bojowego, którym dojadą na miejsce akcji. Druhowie z Budek Piaseckich właśnie przywitali się z nowiutkim autem. Wartym blisko milion złotych.

Man TGM 18.340, bo o nim mowa, to średni samochód ratowniczo-gaśniczy. Do tutejszej Ochotniczej Straży Pożarnej trafił w piątek 25 stycznia br. Robi fantastyczne wrażenie, jednak mimo że jest gotowy do akcji, to raczej nie życzymy mu zbyt wielu wyjazdów. Nowy wóz od teraz wspierać będzie wysłużonego Stara 266, którego także ma do swojej dyspozycji jednostka w Budkach Piaseckich.

Pojazd kosztował prawie 1 mln zł. Środki na ten cel pozyskano m.in. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. OSP w Budkach Piaseckich otrzymała na ten cel wsparcie rządowe w wysokości blisko 475 tys. zł, co zdecydowanie przyśpieszyło strażacką inwestycję. Kwotę 200 tys. zł dołożyło MSWiA, a 130 tys. zł pochodzi ze środków samorządu Województwa Mazowieckiego. 143 tys. zł zapewniła Gmina Teresin, zaś środki własne OSP wyniosły 1780 zł.

Starania o pozyskanie nowego samochodu zaczęliśmy już dwa lata temu. Niestety wówczas nie udało się pozyskać odpowiednich funduszy. Od początku ubiegłego roku ponownie uruchomiliśmy procedurę, składając wnioski, które jak się potem okazało, ku naszej radości zostały rozpatrzone pozytywnie i mogliśmy zacząć już całkiem realnie myśleć o kupnie auta – wyjaśnia dh Grzegorz Bylicki, prezes OSP Budki Piaseckie. – I tak oto właśnie wraz z początkiem 2019 roku spełniły się nasze marzenia.

Oficjalne przekazanie samochodu zaplanowane jest wstępnie na maj. Prezes nie ukrywa, że pozyskanie nowego wozu strażackiego było możliwe dzięki wsparciu kilku osób, za co należą im się słowa uznania – Szczególne podziękowania składamy posłowi na Sejm RP Maciejowi Małeckiemu, a także Adamowi Orlińskiemu, radnemu sejmiku mazowieckiego, Piotrowi Piątkowskiemu – komendantowi Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie, jak również Markowi Olechowskiemu – wójtowi gminy Teresin i pracownikom Urzędu Gminy za zaangażowanie w pozyskanie nowego auta – podkreśla.

Warto przy tym zaznaczyć, że w najbliższym czasie jednostka z Budek Piaseckich ma zostać wdrożona w Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy. To dla niej duże wyzwanie, ale też prestiż.

Marcin Odolczyk

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUNICI GRAJĄ I WYGRYWAJĄ
Następny artykułNie tylko romanse