Strona główna Powiat Nowoczesny tomograf w szpitalu

Nowoczesny tomograf w szpitalu

541
0
PODZIEL SIĘ

W Zespole Opieki Zdrowotnej Szpitala Powiatowego w Sochaczewie działa już nowy tomograf (Optima CT540). Jego obsługa optymalizuje komfort pacjenta, a przy tym zapewnia m.in. znakomitą jakość obrazu przy niższej dawce.

To jedno z kilku nowoczesnych urządzeń, które otrzymał szpital w ramach rządowego wsparcia projektu. Tego samego, z którego skorzystał Dom Pomocy Społecznej w Młodzieszynie, o czym niedawno informowaliśmy. Tym samym szpital w Sochaczewie został solidnie doposażony sprzętem o wartości blisko 2,9 miliona złotych!

Środki na zakup sprzętu medycznego dla sochaczewskiego szpitala pochodzą z rezerwy ogólnej budżetu państwa – ponad 2,3 miliona złotych. Pozostałą część dołożył powiat i szpital. Takiego dofinansowania w swojej historii jeszcze sochaczewska placówka nie otrzymała. Szpital dostał nowoczesne urządzenia w ramach projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu poprzez poprawę standardów obsługi osób chorych, osób starszych i osób niepełnosprawnych w Powiecie Sochaczewskim”.

Pomógł premier

Ten efekt poprzedzony został wielomiesięcznymi przygotowaniami placówki oraz starań władz samorządowych o pozyskanie środków. Nie da się ukryć, iż bardzo duży wkład w

przygotowanie wniosku włożyła starosta sochaczewski Jolanta Gonta. Jednocześnie podkreślić należy znaczącą pomoc i wsparcie posła Macieja Małeckiego, jeśli chodzi o możliwość pozyskania nowej aparatury medycznej.

Od wielu miesięcy wspólnie zabiegaliśmy o dotację z rezerwy ogólnej budżetu państwa dla sochaczewskiego szpitala. To była ogromna praca ze strony pani starosty, zbieranie kompletu dokumentacji, uzasadnień potrzeb inwestycyjnych. Bardzo cieszę się, że premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przyznaniu dotacji – przyznaje poseł Małecki.

O tym, jak bardzo potrzebny jest w naszym szpitalu nowoczesny tomograf, mówić nie trzeba. Urządzenie pomaga nie tylko uzyskać wyjątkowe wyniki kliniczne, ale też skupić się na pacjencie i ograniczyć liczbę zbędnych etapów i żmudnych, czasochłonnych czynności, a jego funkcjonowanie na pewno przyczyni się do wzrostu liczby badanych pacjentów. Choć tomograf wydaje się być najważniejszym zakupem, to na doposażenie placówki z rządowej rezerwy składa się także wiele innych urządzeń, które z pewnością podniosą standard leczenia mieszkańców naszego powiatu.

Zyskają pacjenci

Do szpitala trafiły m.in. videogastroskopy, videoduodenoskop, videokolposkop, aparat do znieczulenia na salę cięć cesarskich, USG z opcją Dopplera, co umożliwia wykonywanie echa serca, bronchofiberoskop, KTG do monitorowania ciąży bliźniaczej, respirator. Do użytku dostępne jest stanowisko do automatycznego mycia i dezynfekcji endoskopów, diatermia, a także zestaw do nieinwazyjnego wspomagania oddechu u noworodków metodą NCPAP.

Nowa aparatura cieszy Wiesława Nawłatynę, dyrektora Szpitala Powiatowego w Sochaczewie. Jego zdaniem pozwoli ona zdecydowanie podnieść poziom usług placówki, zapewniając przy tym pracę personelu na nowoczesnych i specjalistycznych urządzeniach medycznych, na czym zyska przede wszystkim pacjent.

W ostatnim czasie to nie jest jedyne wsparcie finansowe dla naszego szpitala zagwarantowane przez polski rząd. Warto wspomnieć, iż nowy sprzęt medyczny trafi także do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. To z kolei efekt rządowego wsparcia w wysokości 500 tysięcy złotych w ramach projektu „Infrastruktura ratownictwa medycznego”. Z tych środków zostanie zakupiony na potrzeby Szpitalnego Oddziału Ratunkowego m.in. kardiomonitor, defibrylator, respirator, analizator parametrów krytycznych, elektryczne urządzenie do ssania, aparat do znieczulania i zestaw do trudnej intubacji.

Starostwo Powiatowe

w Sochaczewie