Strona główna Iłów Nowe dzwony w Iłowie

Nowe dzwony w Iłowie

799
0
PODZIEL SIĘ

Miniony rok był dla Polaków rokiem świętowania 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Ta ważna rocznica została w sposób szczególny podkreślona również w Iłowie.

Żadna spośród parafii w powiecie sochaczewskim, ani nawet całej diecezji łowickiej, nie może się pochwalić tak ważnymi i znaczącymi elementami powstałymi dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, jak parafia w Iłowie.

Trwałym materialnym śladem pozostanie dla przyszłych pokoleń miedzy innymi Kolumna Niepodległości wzniesiona dzięki staraniom Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej na skwerze obok kościoła parafialnego w Iłowie, zbudowana na wzór Kolumny Niepodległości z krakowskiego Wawelu, a obecnie nowe piękne dzwony, będące votum wdzięczności parafian oraz księdza proboszcza Krzysztofa Boruckiego za odzyskanie przed wiekiem przez Polskę niepodległości.

Symbol wiary

Trzy spiżowe dzwony w iłowskiej dzwonnicy, to przede wszystkim symbol wiary miejscowej ludności, to również zapis historii. Dźwięk dzwonów zwołuje wiernych na modlitwę, opłakuje umarłych, sławi bohaterów, a wszystkim wierzącym przypomina, że nasza droga życiowa prowadzi w jednym kierunku.

Warto przypomnieć, że w czasie II Wojny Światowej Niemcy zrabowali kościół w Iłowie, zamienili go na magazyn zbożowy, dzwony zabrali, księdza wywieźli do obozu koncentracyjnego w Działdowie, gdzie zmarł.

Po wojnie pierwszy proboszcz parafii ksiądz Wacław Karłowicz z parafianami zakupili dzwon „Ave Maryja”, a kolejny proboszcz ksiądz Henryk Miastowski następne dwa dzwony. Przez ponad 50 lat służyły one parafii.

Czas sprawił, że jeden z dzwonów pękł, drugi wykruszył się i zaszła konieczność ich kapitalnego remontu lub wymiany. Po konsultacji z wybitnym fachowcem branży ludwisarskiej, jakim jest firma Felczyńskich, ksiądz proboszcz podjął decyzję o renowacji dzwonu „Ave Maryja” oraz dzwonu z 1956 roku, przelaniu uszkodzonego dzwonu św. Andrzeja Boboli oraz odlaniu nowego dzwonu św. Jana Pawła II.

 Dar od parafian

Dzwon z 1956 roku został zamontowany w ubiegłym roku na cmentarzu parafialnym w Iłowie, natomiast trzy dzwony zawisły przed kilkoma dniami w dzwonnicy przykościelnej.

Największy spośród nich, ważący blisko 600 kilogramów   dzwon „Ojczyzna” z wizerunkiem św. Andrzeja Boboli, ma inskrypcję o następującej treści: „Dar Parafian na większą chwałę Bożą za czasów posługi Proboszcza Księdza Krzysztofa Boruckiego przy wsparciu Ks. Profesora Wiesława Kądzieli w 100 – lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Iłów 1918 – 2018”.

Drugi dzwon, z wizerunkiem św. Jana Pawła II, jest votum wdzięczności parafian i księdza proboszcza Krzysztofa Boruckiego w 40. rocznicę wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Wszystkie trzy   dzwony odlane są z najwyższej jakości miedzi i cyny, przyozdobione bogatą ornamentyką. Wykonawcą prac ludwisarskich oraz montażem była firma Felczyńskich, która od ponad 200 lat wykonuje dzwony dla kościołów w Polsce i za granicą, między innymi wykonywała dzwon dla królewskiej Katedry na Wawelu oraz dla Watykanu. Firma ta decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2015 roku została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Uroczyste poświęcenie dzwonów w Iłowie przez JE ks. biskupa nastąpi 3 maja, w dniu Odpustu Parafialnego i Święta Konstytucji 3 Maja.

Wanda Dragan

Fot. Andrzej Dragan