Strona główna Kultura Nie tylko romanse

Nie tylko romanse

498
0
PODZIEL SIĘ

Dyskusyjny Klub Książki działa już przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sochaczewie ponad cztery lata.

Na spotkania przychodzą głównie panie, stąd też dobór literatury to głównie książki pisane przez kobiety i o kobietach. Nie są to jednak powieści z gatunku melodramatu i romansów, co często uważa się za typową literaturę dla kobiet.

– Staram się tak dobierać z oferty klubowej literaturę, by były to pozycje ciekawe, inspirujące, znanych w świecie pisarek i pisarzy, przedstawiające problemy nurtujące kobiety. To bardzo różnorodne pozycje literatury światowej. Niektóre bardzo trudne w odbiorze, a niektóre bardzo kontrowersyjne. Wywołują bardzo ciekawe dyskusje i polemiki – stwierdziła Hanna Jażdżyk, kustosz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sochaczewie.

Zachęcają do czytania

Dyskusyjny Klub Książki przy MBP w Sochaczewie nie jest jedynym w mieście i na terenie powiatu. Prawie przy każdej bibliotece gminnej spotyka się grono pasjonatów czytania najnowszej literatury, która jest klubom udostępniana przez Instytut Książki w ramach programu dotacyjnego dla bibliotek publicznych. Program ten ma nie tylko na celu promowanie nowości literackich, ale też ożywienie i integrację środowisk skupionych wokół bibliotek publicznych. Chodzi także o zachęcenie nowych użytkowników do korzystania z zasobów bibliotek oraz inspirowanie bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie.

Takie kluby, poza Sochaczewem, działają m.in. w Teresinie, Rybnie oraz Brochowie. Chętnie też o literaturze dyskutują pasjonaci w Kampinosie.

– To nie tylko czytanie, ale okazja, by się spotkać i wymienić poglądami na różne sprawy w kontekście literatury. Część z tych powieści powstaje w różnych środowiskach kulturowych i dotyczy różnych epok i krajów. To możliwość porównania różnych osobowości, stylów życia i obyczajów. No i przyjemna atmosfera dyskusji przy kawie, herbacie i dodatkach – mówi jedna w uczestniczek sochaczewskich spotkań.

O kameliach i ideałach

Zimowe spotkania z literaturą przerzucono na wcześniejsze godziny. Efekt tego jednak taki, że dyskusje niezmiennie trwają prawie do zamknięcia biblioteki. Na koniec roku 2018 dyskutowano o książce Julie Kavanagh „Dziewczyna, która kochała kamelie”.

Powieść ta była okazją do poznania niezwykłej kobiety – Marie Duplessis, XIX-wiecznej kurtyzany, której postać stała się inspiracją do powieści Aleksandra Dumas (syna), który unieśmiertelnił jej tragiczną historię w „Damie kameliowej”. Również Giuseppe Verdi zachwycił się Marie Duplessis, poświęcając jej operę „La Traviata”, które to dzieło wielkiego kompozytora stało się jedną z najpopularniejszych oper wszechczasów. Arię Violetty śpiewały takie śpiewaczki jak Maria Callas, Sara Bernhardt, Eleonora Duse.

O samej Marie Duplessis niewiele wiadomo poza tym, że bardzo młodo zmarła na gruźlicę, w skrajnej nędzy, choć dom i jej zabytkowe meble i ubrania, jakie pozostawiła, były warte majątek. Marie w dzieciństwie przymierała głodem, a jako dorastająca dziewczyna przemierzała ulice Paryża w zdartych trzewikach, marząc, że pewnego dnia uda jej się zrealizować marzenia o lepszym życiu. Miała  tylko jeden atrybut: zapierającą dech w piersiach urodę. W dniu swoich szesnastych urodzin była jedną z najbogatszych i najsłynniejszych kurtyzan w Europie. Rozkochiwała w sobie ówczesnych arystokratów i artystów.

Zupełnie inna powieścią była książka JP Delaney „Lokatorka”, która jest thrillerem psychologicznym. Autorem dzieła jest Anthony Capelli, urodzony w Ugandzie dziennikarz i krytyk kulinarny. Bohaterki „Lokatorki” to kobiety znajdujące się na życiowym zakręcie, szukają dla siebie nowego, bezpiecznego mieszkania, oczekując jednocześnie, że będzie ono impulsem do odmiany życia.

W tej powieści przedstawiony jest świat, w którym przychodzi żyć kobietom – nowoczesny, sterowany komputerowo, niezwykle minimalistyczny dom mający swoje sekrety i wymagania. Tajemniczy architekt, Edward Monkford, pozwala na wynajem tylko wybrańcom, którym uda się właściwie wypełnić test, przejść rozmowę kwalifikacyjną oraz zaakceptować dwustupunktową listę zasad. W powieści pojawia się wątek kryminalny połączony z wynajmowanym domem – jedna z jego lokatorek ginie w tajemniczych okolicznościach. „Ten zaopatrzony w różnego rodzaju gadżety dom przyszłości, to pewnego rodzaju eksperyment, który ma na celu pomóc jego mieszkańcom w samodoskonaleniu” – zauważa jeden z krytyków. Jednak w ocenie członków DKK ten dom to swoisty horror i więzienie dla jego mieszkanek.

Kolejna powieść, o której walorach będzie dyskusja, to „Muza” Jessie Burton. Spotkanie zapowiedziane jest 25 lutego o godzinie 16.00. Zaproszeni są wszyscy, których interesuje współczesna literatura.

Bogumiła Nowak

Fot. MBP Sochaczew

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNowy wóz dla strażaków
Następny artykułMłody Orkan gra