Strona główna Sochaczew gmina Największy projekt w gminie

Największy projekt w gminie

538
0
PODZIEL SIĘ

Z nastaniem wiosny rusza na terenie gminy Sochaczew wiele planowanych na ten rok przedsięwzięć inwestycyjnych. Już od marca wyjdą pracownicy instalujący urządzenie Odnawialnych Źródeł Energii. Ruszą też prace remontowe i modernizacyjne dróg i obiektów użyteczności publicznej.

– Odnawialne Źródła Energii to bardzo duże przedsięwzięcie dla naszej gminy. To największy projekt w dotychczasowej naszej historii i bardzo trudny. Do dyspozycji jest 20 milionów złotych i ogromna trudność w rozliczeniu. Jako projekt unijny będzie on bardzo skrupulatnie sprawdzany pod względem technicznym, organizacyjnym, gospodarczym i finansowym. Tu nie może być żadnych odstępstw i zmian, żadnych aneksów. Musimy dopasować się do wymagań i przyjętych ustaleń. To trudne przy około 600 uczestnikach projektu – wspomniał Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew na sesji 6 lutego.
Zatem, jeśli ktoś z mieszkańców uzna, że przedstawione mu warunki dotyczące konkretnego urządzenia nie odpowiadają, to może się wycofać. W jego miejsce ma możliwość wejść ktoś z listy rezerwowej. Prace pełną parą ruszają z początkiem marca. Wójt Orliński informuje, że w założeniach jest wykonanie wszystkich montaży przed końcem września, tak by został czas na sprawdzenie funkcjonowania urządzeń przed sezonem grzewczym oraz odbiór techniczny. Rozliczenie projektu zgodnie z umową na koniec roku.
Niebawem też ma ruszyć przetarg dotyczący znalezienia wykonawcy przebudowy sali OSP w Żdżarowie na świetlicę wiejską. Gmina także przymierza się do rozbudowy szkoły w Gawłowie. Jednak sprawa jest na etapie uzgodnień z mieszkańcami.
– Chcemy, aby to było zgodne z życzeniami mieszkańców, żeby wypowiedzieli się na temat naszego projektu – informuje Mirosław Orliński.
Natomiast nadal trwają prace przy Szkole Podstawowej w Feliksowie. Inwestycja, według planów, ma być zakończona w maju. Jednak zostanie udostępniona dla dzieci dopiero po rozpoczęciu nowego roku szkolnego.
– Mamy już umowę na projekt w przepompowni w Czyste. Planujemy dokupić tam jeszcze jeden zbiornik na wodę. Projektanci i fachowcy mówili nam, że istniejący zbiornik jest w pełni wystarczający na potrzeby gminy. Jednak życie pokazało coś zupełnie odwrotnego. Wody w gminie w ostatnich latach notorycznie brakowało. Chcemy temu zaradzić i stąd pomysł dodatkowego zbiornika – dodał wójt.
Zaznaczył też, że stały rozwój gminy wymaga inwestowania w nowe wodociągi i oświetlenie uliczne. Jak również w drogi. Jednak etap zbierania dokumentacji i uzyskiwania zezwoleń na kolejne projekty jest długotrwały i żmudny. Samo wykonanie inwestycji to kwestia kilku tygodni.
BN
Fot. Bogumiła Nowak

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZima nie straszna
Następny artykułSpotkanie za miesiąc