Strona główna Kultura Młodzi rysowali komiksy

Młodzi rysowali komiksy

449
0
PODZIEL SIĘ

W czytelni dla dzieci przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sochaczewie w poniedziałek 18 lutego odbyła się prezentacja wydanych albumów z kolejnej serii „Projekt Komiks Bliźniaczy”.

Młodzi twórcy komiksów odebrali nagrody i wyróżnienia za swe prace, które wspólnie wykonywali z Łukaszem Kucińskim, autorem komiksów i satyrycznych rysunków.

Najpierw, w Kramnicach Miejskich w poniedziałkowe przedpołudnie odbyły się warsztaty praktyczne dla młodych rysowników. Pasjonaci komiksów poznawali zasadę tworzenia tych ilustrowanych nowel i zrozumienia, czym jest dobry komiks. Uczyli się też trudnej sztuki przekazywania swych pomysłów rysunkami.

Komiksowy świat dzieci

Natomiast o godzinie 17.00 dla wszystkich zainteresowanych odbyło się spotkanie z autorami komiksów. Łukasz Kuciński przypomniał, czym jest komiks i jaka jest jego historia.

– W zasadzie komiks, czyli rysunek przedstawiający jakąś opowiedzianą historię, jest tak stary jak świat. Za pierwszy komiks możemy uznać rysunki malowane na skale, te z hieroglifami egipskimi oraz obrazy średniowieczne z Bayeux z 1066 roku czy malowidła biblijne. Jednak pierwszym typowym komiksem był „The yellow kind” (Żółty smarkacz), gazetowa opowieść rysunkowa. Z kolei pierwszym polskim komiksem była powieść historyczna „Ogniem i mieczem, czyli przygody szalonego Grzesia”, osadzona w wydarzeniach I wojny światowej, a publikowana na początku lat dwudziestych ubiegłego wieku – objaśniał   Łukasz Kuciński.

Potem przedstawił autorów sochaczewskich komików i ich prace, które właśnie zostały opublikowane drukiem. Są one wspólnym dziełem młodych autorów i Łukasza Kucińskiego, który starał się, by dzieła dzieci były jak najbardziej profesjonalne.

Tomasz Czemerajda ma 8 lat. Przedstawił on „Przygody wędkarza Roberta”. Autor najmłodszy, ale niezwykle twórczy i pomysłowy. Kolejna praca to „Przygody Jasia, jego Papugi i Budzika” autorstwa Weroniki Zawadzkiej, 9-latki. Autorka nie tylko umieściła w swym komiksie swój wizerunek, ale też ukochanej papużki Violki.

Z kolei Natalia Wardziak, lat 11 przygotowała komiks „Tajemniczy goście w Sochaczewie”. To niezwykle barwna opowieść o wizycie kosmitów i zwiedzaniu przez nich miasta. Praca pełna kolorów i zaskakujących zwrotów akcji. Nieco inne od pozostałych jest dzieło 11-latka Dominika Ziemiańczyka – „Spacer Wujka Lukasa po Sochaczewie”. Powstał on głównie na bazie kolorowych zdjęć Grzegorza Komendarka. Wpisano w nie czarno-białe rysunki komiksowych bohaterów.

 Śladami twórców filmów

 Najstarszy w gronie młodych autorów komiksów jest 12-letni Piotr Kaźmierczak, który już jest znany w Polsce z animacji filmowych. Mimo swego wieku, nie tylko świetnie radzi sobie z rysunkowym komiksem. Jest też pasjonatem ożywiania swych bohaterów. Wymyśla też świetne scenografie. Piotr Kaźmierczak to laureat pierwszych miejsc w wielu konkursach animacji filmowych, nie tylko tych krajowych, ale też wyróżniany na festiwalach zagranicznych.

Po „Małym Podróżniku w Wielkim Świecie”, który powstał rok temu, wyrysował kontynuację opowieści – „Wielki Podróżnik w Małym Świecie”, o jego wędrówce po kosmosie. Łukasz Kuciński przedstawił w trakcie spotkania trailler filmu powstającego w oparciu o ten ostatni komiks. Zapowiedź, jak i cały film Piotra, będzie można zobaczyć niebawem na stronie Studia Różnych Gatunków Filmowych na Youtube.

– Bardzo lubię robić swoje filmy i chciałbym się nimi w życiu zajmować. Chciałbym być filmowcem i tworzyć różne pomysły – powiedział Piotr Kaźmierczak.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak